БНР | 01.03.2018 07:04:28 | 224

В. Николов: БСП се опитват да внушат връзка на правителството със сделката „ЧЕЗ“


Националната агенция по приходите трябва представи резултатите от проверката на фирмата купувач на ЧЕЗ - „Инерком“. НАП прави обстоен преглед на „Инерком“ и на свързаните с нея физически и юридически лица., каза в „Преди всички“ Валентин Николов от ГЕРБ, заместник-председател на комисията по енергетика. Парламентарните комисии по енергетика и по контрол над службите за сигурност се събират на съвместно заседание, за да обсъдят продажбата на ЧЕЗ. Очаква се да бъдат изслушани представители на регулаторните комисии, ДАНС и финансовото разузнаване. Валентин Николов обясни защо се налага обсъждането:

„Налага го съмнението в обществото, не само и в мен, че фирмата, която в момента е купувач, няма достатъчно финансови средства, управленски опит, за да поеме такава компания, която ще владее повече от една трета от критичната инфраструктура на България. Това, все пак е обект от националната сигурност. В момента ние нямаме никаква официална информация как и по какъв начин ще се финансира и т.н.“. Според Иван Иванов от БСП тази сделка е не би могла да се разглежда като „продажбата на кварталния плод-зеленчук“, защото „тук се говори наистина за повече от една трета от критичната инфраструктура на страната“. Във връзка с документът, който премиерът на Чехия Андрей Бабиш е изпратил на българския си колега Бойко Борисов по сделката с българския бизнес на ЧЕЗ, Иванов каза, че „цялата история е много заплетена и Бойко Борисов е трябвало да даде обяснения“:

„Господин премиерът вече няколко пъти ни излъга, лъже ни и този път, защото на неговите приказки, че това е официален документ от чешка страна, вчера чухме думите на чешкия премиер в оставка, че той не е изпращал нищо и не води комуникация… Вече не знаем на кого за вярваме. Изходът от ситуацията беше вчера, и ние го внесохме като предложение, господин Борисов да дойде в пленарна зала, където му е мястото, да обясни пред народните представители какво се случва.  Тази цялата история е толкова заплетена, че с основание господин Борисов онзи ден беше изключително изплашен и притеснен, защото  за никого не е тайна, че цялата тази ситуация излиза именно от неговите действия, които се опитва в момента панически да прикрие с различни срещи, различни разпитвания, защото това нещо няма как да не е попаднало в полезрението и на службите, и на министър-председателя.“

Валентин Николов каза още, че въпреки че сделката е между две частни компании, това не означава, че регулаторите в България не могат да вземат отношение, макар и постфактум:

„Както и Комисията за защита на конкуренцията, така и Законът за енергетиката дават достатъчно основание регулаторите да прегледат и да вземат решение. Искам да успокоя потребителите, че независимо кой е собственикът на разпределението, което в момента се нарича ЧЕЗ – разпределение, то се регулира от КЕВР на база Закона за енергетиката. Там са дадени достатъчно много възможности цената да бъде регулирана, т.е. да не може да бъде вдигана, както и ако не могат собствениците да изпълнят своите ангажименти – финансово, структурно, управленски, то в този случай да бъде отнето управлението от тях и да бъде сложен особен управител. Така че – имаме достатъчно възможности в закона“, успокои Николов.

Ситуацията е почти идентична с това, което се случва на границата, коментира Иван Иванов:

„Промениха Закона за обществените поръчки, за да може там нещата да се случват вече със саниране на старите кражби, сега ще направи поредния опит. Най-разумното е държавата да така да промени закона или каквото иска да прави министър-председателят, но да изкупи акциите на ЧЕЗ и тя да стане държавна. Това е изходът от ситуацията и да дойде да обясни защо постави българските граждани в тази неприятна ситуация и да се чудим ние ще имаме ли ток, няма ли да имаме, коя е Гинка Върбакова, въпреки че тя е само лицето на тази сделка, всичко останало е само един параван, зад който стои 100% правителството и господин Борисов.“

 „Ако искахте да се национализира, т.е държавата да участва, защото, когато тръгна тази процедура не вдигнахте шум, а го вдигате точно сега?... Аз повече се дразня от това, защото те едва ли не искат да внушат, че правителството има отношение върху избирането на купувача, има отношение върху процедурата и едва ли не стои зад него дружество, което е обвързано с управлението.“, каза Валентин Николов по повод предложението на БСП ЧЕЗ да стане държавна. Той заяви,  че сега трябва всички заедно да работят по изчистването на българското законодателство, за да могат регулаторните органи да вземат окончателно решение.

В звуковия файл можете да чуете цялото интервю на Юлиана Корнажева с Валентин Николов и Иван Иванов.


Прочети цялата публикация