БНР | 01.03.2018 09:19:33 | 205

Как се приготвя храната за космонавти




Научните разработки на България в областта на дълготрайното консервиране на храни чрез процеса на лиофилизация предизвикват повод за гордост. През 80-те години на миналия век страната ни е била трета в света в производството на лиофилизирана космическа храна, след САЩ и Съветския съюз. Институтът по криобиология и хранителни технологии към Селскостопанската академия създава първото българско космическо меню. Храната за полета на първия ни космонавт Георги Иванов е включвала сушени плодове, лютеница и ядки, разказва доц. Илиана Начева от Института. За втория българин летял в Космоса - Александър Александров е било подготвено по-богато меню с над 25 вида лиофилизираните храни."Имало е супа гулаш, супа топчета, супа зеле с месо, таратор. Основните ястия са включвали лиофилизирано телешко месо с картофи, със зелен фасул, ястия с гъби, домати...."По време на космическия полет астронавтите са поставени на екстремални условия на живот сред които намалена двигателна активност; безтегловност; висока радиоактивност, шум и вибрации, посочва д-р Ирена Николова, част от екипа на Института за космически изследвания и технологии към БАН:
"В условията на микрогравитация, хората имат повече течност в горната част на тялото. През първите няколко дни на адаптация, астронавтите да се чувстват пренатоварени, а също така не могат да помирисват добре нещата около себе си. Храната няма същия привлекателен вкус и вид..."

Заради намалените  вкусови усещания  астронавтите предпочитат по-пикантни, кисели и солени храни.  Освен че осигурява необходимите дневни калории, храната трябва да доставя и комфорт по време на дългия престой на космическия кораб, който за изследователите от Международната космическа станция продължава 6 месеца. Астронавтите сами определят какво да консумират, а списъкът с храните и напитките, сред които могат да избират съдържа повече от 200 компонента. Желязото и натрият са ограничени, за да се избегнат рискове за здравето. Въпреки разнообразието от храни обаче, ястията, които космонавтите ядат, се повтарят на всеки осем дни. Затова учените работят върху възможността директно да се готви върху борда на космическия кораб, но засега това е трудно, тъй като водата и енергията са много ограничени. Лиофилизираните храни се отличават със своето ниско съдържание на влага - от 2 до 5 процента. Те влизат в менюто на космонавтите в края на 70-те години и до днес участват в техния режим на хранене. Процесът на сублимационно сушене, известно като лиофилизация, преминава през следните етапи - замразяване, предварително и повторно изсушаване, обяснява доц. Начева. Основните продукти са плодове, зеленчуци, месо, риба и киселомлечни. Методът е изключително подходящ за приготвяне на специализирани храни за бебета и спортисти. Лиофилизираните храни са многократно олекотени, което ги прави лесно преносими. Имат продължителност на съхранение от 5 до 10 години без добавяне на  консерванти и вредни вещества.  Изисква се само добавяне на вода. Тези продукти са по-скъпи и не са предназначени за ежедневна употреба. В държави като Полша и САЩ лиофилизираните храни се произвеждат и продават по аптеките и магазините. У нас могат да се открият вносни продукти в интернет. Институтът по криобиология и хранителни технологии е научна организация, която осъществява разработки, но не и търговия. При наличие на интерес технологията може да бъде предоставена на производителите.Увеличаването на продължителността на престоя на астронавтите в Космоса създава нови предизвикателства в тази област от науката. Бъдещето е свързано със създаването на космически оранжерии, в които ще се отглеждат растения без почва, както и готвенето директно върху повърхността на Марс. 

Прочети цялата публикация