БНР | 02.03.2018 15:52:19 | 227

Спортна площадка в междублоково пространство се превърна в ябълка на раздора


Баскетболно игрище и четири скейтборд рампи в междублоково пространство във великотърновския квартал „Кольо Фичето“ от две години пораждат непрекъснати спорове между Общината, по чийто проект са направени, и жителите на квартала, които се оплакват от непрекъснат шум. След решение на Административния съд във Велико Търново през миналата година спортното игрище беше временно затворено.

„Не сме против детските игри, но шумът е нетърпим. Това спортно игрище не трябваше да бъде правено под терасите ни“, негодуват съседите и настояват спортните съоръжения да бъдат преместени в някой от градските паркове.

„Спортният комплекс е направен по проект с европейско финансиране и в рамките на 5 години не можем да го местим, защото търпим санкции“, е отговорът, който дава кметът на Велико Търново Даниел Панов.

Още първата копка за изграждането на съоръжението през есента на 2015 година разбуни духовете на местните хора, но въпреки техните протести и жалби под балконите им беше направен спортен комплекс с баскетболно игрище с трибуни и скейтборд рампи. Спортният комплекс е н астойност 390 000 лева по Оперативна програма „Регионално развитие“. Над 100 души се подписаха “срещу”, още толкова хора след време направиха контра подписка “за” оставането на спортните съоръжения.

Подложени сме на непрестанен шумов тормоз, оплаква се Янка Тончева, която е инициатор на голяма част от жалбите срещу спортния комплекс.

В началото на лятото на миналата година един от съседите внася искане до Регионалната здравна инспекция за спиране на площадката от експлоатация, защото, по думите му, тя е изградена в нарушение на Закона за устройство на територията. Такава заповед не бива издадена и жалбоподателят завежда дело в Административния съд във Велико Търново. 

С решение на Общинския съвет спортните игрища, от които недоволстват съкварталците на улица „Проф. Илия Янулов“, са прехвърлени за стопанисване и управление на общинското предприятие „Спортни имоти и прояви“. За по-малко от две години многократно пострадалата от вандалски действия спортна площадка е коствала допълнително разходи за близо 40 000 лева на данъкоплатците за отстраняване на щетите, за някои от които има подозрения, че са умишлено дело на съседите. В момента три камери следят за реда и сигурността на съоръженията, монтирано е и осветление.

„Опитваме се да поддържаме площадката, тя се отключва сутрин и се заключва вечер“, обясни управителят на „Спортни имоти“ Петко Павлов:

"Медалът има две страни. Едната страна е интересите на хората, които искат да бъде тихо под прозорците им и аз ги разбирам. Другата страна са интересите на хората, които имат деца, които трябва да играят някъде. Заградихме с ограда скейтбордната площадка. Платихме допълнително, за да бъдат сложени гумени уплътнения между металните части и дървените части на рампите. И всичко това даде резултат, защото при последващото измерване нивата на шума вече бяха други. Идеята е тази – да направим колкото се може по-безшумна да е площадката и децата да имат възможност да играят."

Казусът в детайли е разгледан в звуковия файл.


Прочети цялата публикация