БНР | 03.03.2018 18:23:28 | 297

"Рилски спортист" с Купата на България по баскетбол

Отборът на "Рилски спортист" (Самоков) спечели за втори път в историята си Купата на България по баскетбол за мъже. На финала на турнира във Велико Търново възпитаниците на Людмил Хаджисотиров победиха "Левски Лукойл" с 89:80 (27:22, 17:23, 23:15, 22:20) точки.
  За самоковци това е втори трофей след 2016 година, когато бяха водени от Росен Барчовски.
  Двата отбора изиграха равностоен мач, но играчите на "Рилски спортист" стигнаха до успеха след по-добра игра в нападение и след по-силни последни минути на двубоя. те показаха и много силно желание за победа.
  "Левски Лукойл" не успя да стигне до първи трофей, след като в началото на януари нефтената компания "Лукойл" стана спонсор на тима.
  През първото полувреме двата тима играха равностойно като нито един от тях не се откъсна по-убедително напред в резултата.
  В края на първите 10 минути Дерек Райт реализира тройка за 19:14 за самоковци, а след кош на Йордан Бозов възпитаниците на Людмил Хаджисотиров спечелиха първата част с 27:22.
  Във втората четвърт "Левски Лукойл" започна със серия от 10:0. Отборът изравни 27:27 след тройка на Христо Николов, след което поведе след два наказателни удара на Павлин Иванов. Отново стрелба на Николов от далечна дистанция направи резултата 32:27 за тима на Константин Папазов.
  След тройка на Мартин Маринов "Рилски спортист" отново поведе с 35:34, след което до почивката се игра кош за кош.
  Двата отбора се оттеглиха на почивката при 45:44 за "Левски Лукойл", след два фаула на Христо Николов 24 секунди преди сирената.
  Успешната стрелба от тройката и равностойната игра на двата тима продължи и през третата четвърт. Едва в края играчите от Самоков направиха серия от седем безответни точки, която завърши с тройка на Златин Георгиев, за да поведат с 9 точки 67:58 59 секунди преди края. След това за "Левски Лукойл" Павлин Иванов вкара кош.
  В последната част самоковци продължиха да водят в резултата, но след два фаула на Неманя Милошевич "сините" намалиха изоставането си на 69:71.
  След това играчите на Людмил Хаджисотиров отново излязоха напред със 78:71 и 80:73, а 1:38 минута преди сирената Бозов вкара един наказателен удар за 83:75.
  Последваха два фаула на Раванел за 85:76 59 секунди преди края, а 15 секунди преди финала той направи 88:80 след два успешни наказателни.
  Най-резултатен за успеха беше Йордан Бозов с 21 точки. С 19 се отчете Дерек Райт, 14 точки вкара Шелдън Джетър, а Златин Георгиев добави 12 точки.
  За "Левски Лукойл" Неманя Милошевич завърши с 18 точки, Станимир Маринов се отчете с 15 точки. Христо Николов вкара 14 точки, Павлин Иванов реализира 12 точки, а с "дабъл-дабъл" се отличи Кийт Клентън - 10 точки и 10 борби.