БНР | 04.03.2018 08:15:23 | 294

Изминаващата седмица - под сянката на емоциите и търсенето на решение по казуса "ЧЕЗ"



Сделката за продажбата на ЧЕЗ бе основната тема за изминаващата седмица, която успя да отклони от фокуса на  общественото и медийното внимание дори от новините за останалите без ток и разчистени пътища домакинства, за закъсалите заради снега и студа в края на зимата, да делото за фалита на КТБ и подписването на Националния рамков договор в здравеопазването. 

След разгорещени дебати по сделката за активите на ЧЕЗ, в които се включиха и политици, и експерт и анализатори, и медии и социални мрежи, държавата поиска контролен дял върху обявените за продажба дялове. От своя страна дружеството "Инерком", което беше избрано за купувач, обяви, че е готово да предостави такъв дял на държавата.

Според резултати от експресно социологическо проучване по казуса, голяма част от запитаните искат по-ефективна намеса на държавата в сделката. 360 милиона евро е сумата за продажбата на акциите на ЧЕЗ в България - според обявените от дружеството данни. Това съобщи председателят на ДАНС Димитър Георгиев. По думите му, друга българска компания първоначално е предложила по-голяма сума, а сериозен инвеститорски интерес е имало и от чешката "Енерго Про". Гражданите трябва да са напълно спокойни, няма риск за доставките на ток, въпреки смяната на собственика на ЧЕЗ, подчерта министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова. 

Освен бъдещето на сделката с ЧЕЗ, сред темите бе и проектът АЕЦ "Белене". Какви са вариантите за неговата реализация? Правителството трябва да каже до края на юни, реши Народното събрание. 


Парите за здраве за тази година са окончателно договорени стана ясно още през седмицата. В последния ден на февруари лекарите и Здравната каса подписаха Националния рамков договор за 2018-та година.  Това стана след среща на съсловните организации при премиера Бойко Борисов, който призова лекарите да бъдат партньори в контрола на парите, които се дават за здравеопазване. 


След три неуспешни опита,  Специализираният наказателен съд даде ход на делото за източването на близо 3 милиарда лева от фалиралата през юни 2014 година Корпоративна търговска банка. Делото ще се води задочно срещу основния подсъдим - банкерът Цветан Василев, който е обвинен като лидер на организирана престъпна група, присвоила повече от 2 и половина милиарда лева. 

В продължение на два дни адвокатите и прокурорите спориха - от полза ли е за изясняване на обективната истина отсъствието от съдебната зала на основния подсъдим Цветан Василев. От своя страна той изпрати писмо от Белград, в което поиска делото срещу него и още 17 души да бъде прекратено. Според Василев, не би следвало да има организирана престъпна група, защото няма престъпление. Трябва да има друго дело и то е за подготовка, организиране и фалиране на работеща банка. След месец ще стане ясно какъв е шанса делото за фалита на КТБ най-после да започне по същество. 

Националният ни празник 3 март беше отбелязан с тържества в цялата страна. Българският патриарх Неофит и руският патриарх Кирил, който е на посещение у нас, отслужиха заедно благодарствен молебен в храма „Свето Рождество Христово“ в град Шипка, а след това и заупокойна молитва за загиналите воини и опълченци в Руско-турската освободителна война.

Негово светейшество партиарх Неофит определи 3 март като "празник на българската свобода, божията любов и велика милост". Руският партирарх Кирил,  благослови събралите се хиляди българи на връх Шипка. Трети март беше отбелязан тържествено и в Москва, пред паметника на гренадирите, загинали при Плевен. 
Целия обзор на водещите събития от изминаващата седмица може да чуете от звуковия файл. 

Прочети цялата публикация