БНР | 04.03.2018 09:42:30 | 251

Сделката за ЧЕЗ - източник на високо политическо напрежение

Премиерът е чувствителен към тази тема, защото през 2013 година срещу тогавашното правителство имаше много добре организиран метеж. Този спомен вероятно кара премиера да бъде и по-емоционален. Това заяви в предаването „Неделя 150“ депутатът от ГЕРБ Тома Биков, който коментира сделката за ЧЕЗ и изрази подозренията си:

„Твърдя, че нашите политически противници имат шанс да влязат във властта само по един единствен начин – по служебен начин, така, както го направиха през 2013 и така, както го направиха за кратко през 2017 година – за два месеца. Иначе, явявайки се на избори, те губят винаги. И когато единственият ти шанс е да влезеш по служебен път в управлението, ти започваш да мислиш за революция.“

Заместник-председателят на ПГ на БСП Крум Зарков нарече това безотговорно и срамно политическо говорене:

"Има хора и ние не знаем кои са, които се опитват и са на път да успеят да вземат една трета от електроразпределението на България, включително това, което захранва столицата и големите градове. Има хора, които се опитват да овладеят, и са на път да успеят, най-голямото енергийно предприятие в България, защото по оборот на средствата ЧЕЗ е именно такова. Срещу това имаме абсолютно неадекватно правителствено действие в три етапа. Първият е скатаване чрез подаване на оставка и опит един министър да поеме цялата отговорност и просто да се размине, второто е конспирация - някакви гадове, хипотетично, които искат да бутнат правителството. Уверявам господин Биков, че бутането на правителството в момента не е основният проблем на страната. Основният проблем в момента е да се спре тази срамна сделка. И накрая - госпожа Гинка Върбакова за една седмица стана от персона нон грата, за която само, защото я познавате си подавате оставка, правителствен агент, който след ден или два ще отиде в Чехия да защитава нашият интерес. Това е дебатът."

Тома Биков подчерта, че след като сделката за ЧЕЗ е била приключена, държавата е включила всичките си институции и независими регулаторни органи с правомощия по закон в проверки, които все още текат и вероятно ще продължат да текат.

"Структурата на управлението на ЕРП-тата в България е следната: те са частни, но са подложени на много тежка държавна регулация и благодарение на тази държавна регулация през последните три години токът е поскъпнал с 2,5 процента, което никак не е много. Така че спекулациите по темата "Взимат ни ЧЕЗ" - ЧЕЗ е продаден 2004 година и не е направено нищо, за да бъде върнат. И е продаден така, че държавата да няма никакъв контрол върху него, защото тези 33 процента, за които се говори, че са продадени, не позволяват на държавата да контролира, а единствено я ангажират при определени проблеми, евентуално, както се случва често, държавата да поеме загубите, а частният инвеститор да поеме печалбите. И поради тази причина тези 33 процента са продадени, защото няма никакъв смисъл от тях. Като няма инструмент за контрол, защо да стои държавата вътре? Там сега има нова хипотеза – да се опитаме да придобием 34%, които да позволяват на държавата да осъществява контрол върху дружеството." 

Ние трябва да преценим доколко трябва да дадем тези пари, за да се презастраховаме, че инвеститор не може да увреди тежко националния интерес, посочи Биков, като акцентира върху дебата по темата и аргументите "против":

"Защото  е много хубаво и красиво да се каже: "Дайте да си вземем ЕРП-тата, дайте, не само ЧЕЗ, а да вземем и другите". Но ако вземем всичко накуп, това ще струва около два милиарда. И тогава трябва да кажем, откъде ще ги вземем, от кои сектори - от здравеопазването, от образованието, от отбраната?"

Опозицията си прави политическа кампания, ние се опитваме да решим проблем, който е възникнал другаде и когато се говори за корупция и нередности, предполагам, че БСП имат предвид чешката държава, защото чешката държава стои зад тази сделка, а не българската, категоричен бе Тома Биков.

Каквото и да си обясняваме, сделка от такъв характер не може да се случи без подкрепата на правителството, изтъкна Крум Зарков.


Прочети цялата публикация