БНР | 04.03.2018 16:58:40 | 181

Сирийската армия си връща територии в Източна Гута


Сирийските правителствени сили напредват на няколко фронта в бунтовническия анклав Източна Гута, близо до столицата Дамаск, предават световните агенции. Сирийският център за наблюдение на правата на човека съобщи, че режимът е успял да си върне една четвърт от територията, контролирана от бунтовниците в продължение на почти шест години.

Въпреки въведеното от Русия ежедневно петчасово примирие и приетата от Съвета за сигурност на ООН резолюция за 30-дневно прекратяване на огъня в Сирия, хуманитарната помощ на ООН, планирана за днес, не успя да достигне Източна Гута. По данни на организацията от 18 февруари до сега са загинали повече от 600 души, като много от тях са деца.

Говорител на бунтовниците заяви, че са били принудени да се оттеглят, но ще се прегрупират и ще подсилят позициите си, за да се изправят отново срещу силите на Башар Асад.

Президентът на Франция Еманюел Макрон е разговарял с иранския си колега Хасан Рохани, като е поискал от него да притисне сирийското правителство, за да спрат атаките срещу мирни граждани в Източна Гута. Двамата лидери са се съгласили да работят съвместно с ООН, сирийското правителство и други страни, за да се подобри ситуацията на цивилните в Сирия. 

Министър-председателят на Великобритания Тереза Мей и американският президент Доналд Тръмп са се съгласили в телефонен разговор, че Русия трябва да използва влиянието си, за да сложи сирийското правителство край на военната си операция в Източна Гута.

Около 400 000 души са в капан в обсадения от 2013-а район. Бунтовниците там са създали обширна мрежа от подземни тунели, където се крият и цивилни:

„Хората от Източна Гута се крият под земята от масовите бомбардировки и барелите с взривове, хвърляни от хеликоптери.“

- заяви сирийски бунтовник.

Майка, криеща се в подземните тунели и убежища, отправи отчаяно послание към международната общност за помощ:

„Гладни сме. Децата ни искат храна и дрехи, голи са. Погълнати сме от мръсотия, плесен и разруха. Живеем по-лошо и от улични кучета. Моля ви всички, за Бога, имайте милост над нас, хората на Гута.“

Някога плодородните зелени поля и зеленчукови градини на Източна Гута, изхранвали жителите на столицата, са опустошени.


Прочети цялата публикация