БНР | 06.03.2018 09:02:57 | 130

Ким иска бързо подобряване на връзките с Южна Корея


Севернокорейският лидер Ким Чен-ун заяви пред високопоставени южнокорейски дипломати, че иска да работи за „бързо подобряване на връзките“ със Сеул и да „напише нова история на национално обединение“, предаде БТА.

Срещите му с южнокорейските дипломати доведоха до задоволително споразумение, но все още не е ясно какво включва то. Въпреки отправената покана не е договорена дата за посещение на южнокорейския президент Мун Дже-ин в Пхенян, отбелязва британският в. "Гардиън".

Посещението бе организирано след два месеца на намаляване на напрежението между Северна и Южна Корея и е първото по рода си от встъпването в длъжност на либералното правителство на Мун миналата година.

Ким и жена му домакини на вечеря за гостите от Сеул

Организираната за гостите вечеря в централата на Корейската трудова партия, домакини на която бяха самият Ким и съпругата му, беше първият случай, когато южнокорейски представители са били допуснати в сградата.

Преди да отпътува за Сеул, ръководителят на южнокорейската делегация Чун Ею-йо заяви, че ще наблегне на необходимостта от „денуклеаризация“ на Корейския полуостров и ще подкрепи преките преговори между Вашингтон и Пхенян.

Северна Корея неведнъж е обявявала, че е готова да преговаря с представители на САЩ, но засега американският президент Доналд Тръмп отхвърля тези предложения и продължава с кампанията на максимален натиск.

Според САЩ всякакви преговори трябва да се фокусират върху премахването на ядрената и ракетна програма на Пхенян, който обаче смята тези оръжия за жизнено необходими.

Пхенян продължава дипломатическата офанзива

Срещата на Ким с южнокорейските представители е последното изненадващо развитие в дипломатическата офанзива, за която Северна и Южна Корея се надяват да отдалечи заплахите от САЩ, където все повече се говори за военни варианти, посочва в. „Вашингтон пост“.

Лидерът на КНДР, който не се е срещал с друг държавен глава след встъпването си в длъжност, изведнъж изглежда готов да приеме маслиненото клонче, протегнато от Сеул, може би под натиска на водените от САЩ санкции и поради опасения, свързани с нетрадиционния стил на Тръмп.

Прочети цялата публикация