БНР | 08.03.2018 06:56:47 | 145

19-а национална конференция по електронно управление започна в София


На 8 и 9 март, в зала Универсум на International Business School, ще се състои 19-а национална конференция по електронно управление - "е-Управлението - услуги за гражданите".

Изпълнителният директор на Асоциация за развитие на София Светлана Ломева, коятоеучастник във форума с акцент „Общините на бъдещето и трудният път на цифровите услуги“, каза в „Преди всички“, че през следващите години се очаква доста по-динамично развитие в тази сфера. Общините са най-близко до хората и предоставят изключително много услуги на гражданите, а тези услуги трябва да бъдат електронизирани, за да може действително да се говори за „общини на бъдещето“. Тя поясни какви предимства имат тези общини:

Хората, от която и да е точка на света, могат да получат електронна услуга, да си платят необходимите данъци, да получат необходимата информация. Така че, през следващите пет години този процес ще бъде много забързан - най-вече технологично. Тук идва голямото предизвикателство. Да го кажем, че през следващите пет години, хората, които вземат решения, независимо дали национално ниво или на местно ниво, ще се надпреварват с развитието на дигитализацията. Развитието и въвеждането на новите технологии трябва да бъде един много бърз процес.

Последните изследвания на европейско ниво показват, че около 44% или някъде около 169 милиона европейски граждани не могат да бъдат класифицирани като дигитално компетентни. Това е другото предизвикателство пред, което е изправено обществото, каза още Ломева:

Аз мисля, че този процент в България е много по-висок. Едно от новите неща, които се говори европейски документи, е, че местната власт е тази, която има отговорност да повишава компетентността на гражданите за ползване на дигитални услуги, от друга страна конференции, разговори в медии популяризират използването на дигитални услуги, с което се повишава и доверието на гражданите. Другото голямо предизвикателство е сигурността в интернет и използването на дигитални умения.

Столична община е координатор заедно с Естония на европейската инициатива партньорството „Дигитален преход“. Изготвен е план за действие, който само след няколко дни ще бъде публикуван на български език, каза Ломева:

Там има конкретни препоръки в областта на законодателството, на нормативната уредба, която трябва да улесни дигиталния преход, какво трябва да се направи в областта на образованието на всички нива и как европейското финансиране да бъде ориентирано така, че да подпомогне този процес.  


В звуковия файл можете да чуете цялото интервю на Таня Величкова със Светлана Ломева. 


Прочети цялата публикация