БНР | 08.03.2018 07:57:14 | 269

Петър Славов: Промените в Закона за банковата несъстоятелност оневиняват синдиците на КТБ


Бившият народен представител от „Реформаторския блок“ Петър Славов прогнозира множество дела в Европейския съд срещу България по повод окончателно приетите промени в Закона за банковата несъстоятелност. Според него тези промени оневиняват синдиците на фалиралата Корпоративно-търговска банка /КТБ/. Предложенията бяха внесени от депутатите от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид и бяха наречени Закон срещу вторичното разграбване на КТБ.

Според Петър Славов преодоляването на президентското вето върху промените е показало, че в този парламент няма опозиция:

За пореден път си дадох сметка, че в това Народно събрание наистина няма опозиция и че всичко е един театър между намиращите се там политически сили, които в действителност се заиграват по най-различни теми, но не и с обществено значими… Едните се правят на управляващи, другите на опозиция. Ако погледнете гласовете, с които е преодоляно президентското вето, ще видите как, иначе големите опоненти – едни срещу други, т.на. Патриоти и ДПС, изведнъж взеха, че гласуваха заедно.

Славов изтъкна, че от година насам Министерството на финансите отказва да изнесе информацията колко пари са събрани чрез синдиците на банката във фонда за реализация на несъстоятелността на КТБ:

По подобен начин, безобразен бих казал, се държаха от Министерството на финансите и когато ги бяхме попитали за собствеността върху данъчните складове за горива. Накрая ВАС ги задължи да предоставят тази информация и се видя, че в нея има доста обезпокоителни данни, които министерството практически укриваше от гражданите.

С измененията, които се правят в Закона за банковата несъстоятелност, предполагам, че същите тези чиновници, които вече ги виждаме три или четири години как бездействат и не са свършили нещо съществено, ще кажат: Ама, извинявайте много, каква отговорност ни търсите на нас за миналите години? Вижте, той - законът е бил лош, сега го промени парламентът и стана прекрасен и ние оттук нататък ще работим активно“, а до момента един вид не може, което абсолютно не е вярно между другото, защото законът беше достатъчно добър и можеше с много ефективни механизми и промени, които направихме в началото на 43-тото НС, да бъдат атакувани тези много спорни сделки, включително международна разследваща компания, която да проследи и да търси начини за връщане на парите, а не да се пишат някакви безкрайни доклади, които никой не чете.

В звуковия файл можете да чуете подробностите от интервюто на Таня Величкова с Петър Славов. 


Прочети цялата публикация