БНР | 10.03.2018 09:32:13 | 151

Георги Джартов: Пхенян няма интерес да се откаже напълно от своята ядрена и балистична програма в името на една среща


"Ако случи срещата между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун, тя ще даде възможност на двамата лидери да коментират директно важните за тях теми. Към момента не виждаме сигнали от страна на Вашингтон, че има готови приоритети и теми, които трябва да бъдат коментирани". Това каза кореспондентът на БНР по азиатските въпроси Георги Джартов в интервю за предаването „Събота 150“ по повод на уговорената среща между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун.

По думите му, позицията на САЩ по повод на Северна Корея е неясна и много анализатори предполагат, че приетата покана от Тръмп не е коментирана с Държавния департамент. По повод на поставените предварителни условия от страна на президента Тръмп към Северна Корея, а именно Пхенян да се откаже от своята ядрена и ракетна програма, Джартов коментира:

"Поставянето на такива предварителни условия със сигурност затруднява организирането на тази среща, защото Пхенян няма никакъв интерес да се откаже напълно от своята ядрена и балистична програма в името на една среща. Тези две програми са ключови за авторитета на Ким Чен-ун у дома и за проектирането на неговата сила в чужбина. Може да се търсят възможности за замразяване на развойната дейност на тези програми, но със сигурност цената на пълен отказ е твърде висока, за да се съгласи на подобно нещо".

Джартов коментира и китайската икономика и как тя ще реагира на смяната на митническата политика на САЩ: "Китай е доста отворена страна. До голяма степен младите хора в Китай и средната класа имат голям интерес към достъп до услуги и стоки от чужбина. Китай остава отворена за бизнес. Въпреки това има ключови индустрии като енергетиката, като телекомуникационните системи, които остават затворени, но това не е неочаквана позиция на страна, която се опитва да наложи себе си като със сигурност регионален, но и може би световен играч. Китай спазва правилата на Световната търговска организация като цяло и тарифите, които президентът Тръмп вече прие, със сигурност ще ограничат достъпа на китайски стомана и алуминий до Китай, но със сигурност ще предизвикат и ответни реакции, които ще накърнят американския бизнес“. 


Прочети цялата публикация