БНР | 12.03.2018 10:58:55 | 185

Иван Иванов: Големият проблем при поддръжката на язовирите в страната е липсата на достатъчно средства


Големият проблем при поддръжката на язовирите в страната е липсата на достатъчно средства. Това заключи председателят на Българска асоциация по водите Иван Иванов в интервю за предаването „12+3“.

"През последните години се направиха много неща, които ни дават малко по-голяма сигурност по отношение на състоянието на язовирите, но далеч не беше направено това, което трябваше да бъде направено до край. Вече може да се каже, че всяко едно от съоръженията си има собственици, а в по-голямата част собственици са общините. Вече е уточнен и органът, който трябва да осъществява контрол върху състоянието на язовирните стени. Това се случва и идва вече критичният момент, в който, след като се констатират някакви проблеми, трябва да се вземат мерки, а за да се вземат мерки, трябва да се вземат пари. Всъщност ние не сме минали този най-важен етап – да осигурим средствата за ефективната поддръжка на тези съоръжения", обясни той.

По отношение на предложението язовирите, които не могат да бъдат стопанисвани от общини, да бъдат прехвърляни към държавата и евентуално да има държавна компания, която да отговаря за мониторинга, контрола и управлението на водните ресурси, Иванов коментира: "Не виждам логиката в това решение, в предвид на това, че същите средства ще бъдат необходими и на държавата, за да осъществи необходимите мерки за адекватна поддръжка на язовирите, т.е. тези пари могат да бъдат дадени на общините и те да осъществяват самата поддръжка.  Говори се за една държавна компания, която да отговаря за всички тези язовири. Пак не са изчистени докрай предложенията. Те се хвърлят в момент, в който има критична ситуация и се действа емоционално. Ако има такава компания, трябва да разберем тя с какви средства ще съществува. Ясно е, че тя ще осъществява поддръжката, а приходите откъде ще идват? Големият проблем в поддръжката на язовирите в страната е, че приходите не са ясни откъде идват. В добрия случай идват от производството на електроенергия, понякога от туризъм, но при всички положения те са недостатъчни, за да се осъществява цялостната поддръжка на тези стени. Винаги стигаме до субсидиране на поддръжката на тези язовири. Ако прехвърлянето им към държавата, ще доведе до по-добра организация – да мисля, че има смисъл".

Според Иванов поддръжката на стената е само една част от проблема. Другата част е правилното управление на водния ресурс: "Това става чрез инсталирането на системи за мониторинг, контрол и управление на тези води. Тези две дейности трябва да бъдат под една шапка. В момента контролът по състоянието на язовирните стени е прехвърлен като отговорност на Министерството на икономиката, а управлението на водния ресурс – на МОСВ. Оттам също се получава разминаване. Няма една отговорност и една отговорна институция, която да следи и за двете неща. Предстоят да се вложат доста пари. Липсва точно този обединяващ елемент, който да има една отговорност, един център на взимане на решения и наистина е необходимо да се създаде такъв център".

Иванов констатира и непрекъснат отлив на интерес от младите хора към изучаването на хидроинженерството. Според него основната причина е липсата на добро заплащане в сектора.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация