БНР | 13.03.2018 09:57:04 | 73

Проф. Банмаклуф: Ако имаше достатъчно инвестиции, щеше да се овладее миграционната вълна


„Ако бяха вложени достатъчно инвестиции, за да се помогне и да се създадат работни места – това щеше да овладее миграционната вълна и това би станало чрез образование. Това е нещото, което дава самостоятелност на хората – образованието“. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ проф. Али Банмаклуф, който е един от големите имена в съвременната арабска философия и средновековната арабска философия. Тази вече той ще представи лекцията "Границата стена ли е? Размисли върху движението на знанията" в рамките на поредицата дебати "Граници, идентичност, трансфери".

„Всички усилия, които Западна Европа положи по посока Източна Европа – този процес трябва да го транспонира и в Юга, за да може да се предотвратят религиозните процеси и тези националистични гневове. Европа наистина показа, че може да отстрани от дневния си ред войната и да бъде съвкупност от суверенни държави, но без империи“, смята проф. Банмаклуф.

Трябва да се прави ясно разграничение между това, което наричаме граница, и това, което наричаме стена, категоричен е експертът и обясни: „Границата е място, където хората или познанията преминават, т.е. тя се признава като такава от двете страни. Докато стената е фактор на изключване. Всеки път, когато се изправяме пред стена, тази стена е символ на невъзможност да проникваме в мисълта на другия и всъщност въвежда форма на закрепостяване от цивилизационна гледна точка. Като културите, тъй като говорим за стени, са заключени сами в себе си, затворени, изолирани една от друга. От географска гледна точка това се изразява чрез огради, охранителни“.

„Човек има илюзорна представа за това, че всичко в интернет е достъпно и всякаква информация е налице. Това е една илюзия и впечатление, че всичко това е неутрално като познание, като послание. За жалост, информацията в интернет никак не е неутрална. Тя е резултат на селекция. Ако няма един посредник, един педагог, който да може да направи разликата и да каже дали тези информации, новини и данни наистина са неутрални и кои от тях не са, вярвайте ми, че наистина съвсем илюзорно ще се предава познанието. Другото нещо е, че и познанието е напълно разкъсано. Познанието е по-скоро процес на търсене, а не един обикновен елементарен отговор. Трябва да подтикнем младото поколение към изследване и търсене, отколкото към това да се получават светкавични отговори на почти незададени въпроси“, коментира още проф. Банмаклуф.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация