БНР | 16.03.2018 11:56:51 | 341

Обвинения в САЩ за модернизиране на смартфони, използвани от наркобарони


Шефът на компания, създала суперсигурни смартфони, за които се смята, че са използвани от едни от най-известните престъпници в света, бе обвинен в САЩ, предаде Би Би Си.

Базираната в Канада „Фантом секюр“ спечелила „десетки милиони долари“, продавайки модифицирани телефони „Блекбъри“ за използване от престъпни групи, като наркокартела Синалоа.

За първи път властите в САЩ вземат на мушка компания, която съзнателно е правила криптирани технологии за престъпници.

Служители на правосъдното министерство арестуваха Винсънт Рамос миналата седмица в Сиатъл. Срещу него и още 4-ма негови приближени в четвъртък бяха повдигнати обвинения.

Те включват мошеничество и заговор за подпомагане на разпространението на наркотици, като и по двете максималното наказание е доживотен затвор. Единствено Рамос е задържан досега.

„Организацията „Фантом секюр“ е била създадена да улеснява международния трафик на наркотици по целия свят“, заяви прокурорът Адам Брейвърман пред Би Би Си.

„Тези трафиканти, включително членове на картела Синалоа, са използвали тези напълно криптирани устройства, за да улесняват дейности по наркотрафика, така че да не попаднат в полезрението на правозащитните органи“, добави той.

Представители на „Фантом секюр“ не бяха открити за коментар, посочва Би Би Си.

От „Блекбъри“ не отговорили на исканията за коментар. US властите не посочиха дали фирмата им оказала сътрудничество по случая, но прокурорът Брейвърман каза, че „Блекбъри“не била единствената, чиито смартфони са променяни с незаконни цели.

Доколкото знаем има няколко организации, които правят това. ФБР и нашата служба ще продължим да разследваме не само „Фантом секюр“, но и всяка друга компания, която осигурява такъв вид комуникационни устройства на престъпни организации“, каза Брейвърман.

Според него почти всеки смартфон на пазара предлага трудно за разбиване криптиране на информацията, както и приложения на „Фейсбук“, „Гугъл“ и „Епъл“. Но от „Фантом секюр“ ще бъде търсена отговорност за това какво са правили клиентите на нейните устройства. „Разликата е, че тази компания е специално създадена, за да подпомага международни организации за наркотрафик“, обясни Брейвърман.

„Фантом секюр“ продава устройствата си с абонамент, като цената е $2000-$3000 за 6-месечно използване. Човек може да стане неин клиент, само ако стар клиент гарантира за него.

Тази схема е целяла да не позволи на правозащитните органи достъп до устройствата, твърдят властите в САЩ. Оценките им сочат, че по света има около 20 000 смартфона, модифицирани от „Фантом секюр“.

Комуникациите с тези телефони автоматично били насочвани към сървъри в Панама и Хонконг, което ги правело по-трудни за проследяване. „Фантом секюр“ освен това отстранявали ключови функции - гласова комуникация, микрофон, Джи Пи Ес (за определяне на местоположението), камера, интернет, приложения за послания, като оставяла само текстовите съобщения.

Прочети цялата публикация