БНР | 25.03.2018 16:55:17 | 207

Кайса Мекерейнен спечели световната купа по биатлон, Мартен Фуркав на 19-то място в последния старт за сезона

Финландката Кайса Мекерейнен спечели за трети път в кариерата си световната купа по биатлон. В последното състезание за сезона - масов старт на 12.5 километра в руския зимен център Тюмен, тя завърши шеста, но успя да победи с едва 3 точки в генералното класиране Анастасия Кузмина (Словакия) и да вземе големия кристален глобус.

Финландката изоставаше почти с половин минута зад Кузмина след третата стрелба, но словачката пропусна една мишена, а Мекерейнен стреля без грешка и успя да завърши шеста.

Победителка в последният старт за сезона стана Даря Домрачова (Беларус), която направи само една грешка в  четирите стрелби. За нея това е шеста победа за сезона и 34-а в кариерата.Втора на 1.8 секунди завърши Па улина Фиалкова (Словакия) с една грешка в стрелбата, а трета е Ане Шевалие (Франция) на 6.6 секунди, която повали всичките 20 мишени и водеше през по-голямата част от състезанието.Анастасия Кузмина остана едва 11-а в последното състезание за сезона с три грешки и пасив от 36.4 секунди.

Така в генералното класиране Мекерейнен завършва начело с 822 точки, следвана от Кузмина с 819 точки и Домрачова с 804 точки. Нито една българка биатлонистка не спечели точки през настоящата кампания.

При мъжете Максим Цветков спечели масовия старт на 15 километра. 26-годишният представител на домакините повали всичките 20 мишени и записа първа победа в кариерата си. Втори завърши Ерленд Бьонтегаард (Норвегия), който също стреля без грешка, но остана на 2.7 секунди след руснака. Норвежецът Йоханес Тингес Бьо финишира на трета позиция с две пропуснати мишени и изоставане от 16.6 секунди.

Петкратният олимпийски шампион Мартен Фуркад (Франция), който предсрочно извоюва за рекорден седми пореден път световната купа завърши 19-и с четири пропуснати мишени и изоставане от 1:11.2 минути.

В крайното класиране за Световната купа Фуркад завършва с 1116 точки. Втори е Йоханес Тингес Бьо (Норвегия) със 1027 точки, а трети - Антон Шипулин (Русия) с 697 точки. Красимир Анев се нареди 34-и в класирането за СК със 174 точки, Владимир Илиев зае 59-о място с 46 точки, а Антон Синапов е 92-и със 7 точки.