БНР | 26.03.2018 09:19:51 | 249

“Скритите таланти на България” дава бъдеще на надарени деца в неравностойно положение


Осем даровити деца всяка седмица се вслушват в съветите на своя ментор. И макар мечтите им да следват различен път, обединява ги едно – с всеки следващ ден да стават по-добри в призванието, за което са родени.

Сдружение “Операция плюшено мече” вече десет години радва с коледен подарък децата, които Добрият старец подминава. Но тъй като тези деца не съществуват само в празничните дни, организацията си поставя нова цел – да издири най-надарените от тях и да им даде бъдеще. Така се ражда менторската програма “Скритите таланти на България”, която започна през настоящата учебна година и в нея участват осем деца от София, Варна, Видин и Бургас.


Това е първата година от програмата, чиято цел е да помага на деца без родители или от бедни семейства да развиват своя изявен талант – разказва Михаела Стойкова, основател на “Операция плюшено мече”. – Ние осигуряваме на децата частни уроци и индивидуални ментори, участие в семинари, работилници и състезания, достъп до нужните им материали, мотивационни срещи с известни личности.

Десетокласникът Галин живее в преходното жилище “Неофит Рилски” в Горна баня и учи в паралелка с профил “Графичен дизайн”. Той рисува с лявата ръка подобно на своя кумир Микеланджело и с уверени щрихи пресъздава върху белия лист частите на човешкото тяло.



Вдъхновява се и от други ренесансови художници – Леонардо, Рафаело, и въпреки че се развива изключително добре, все още се колебае накъде да продължи – към Художествената академия или пък НАТФИЗ. Засега просто мечтае един ден да се занимава с 3D анимация и кинорежисура.

Младежът, който рисува, е разностранно талантлив – той иска да се пробва в много сфери и да види кое точно е неговото – казва за Галин Михаела Стойкова. – В момента обаче развиваме таланта му на художник. Иначе той свири на пиано, прави бийтбокс и желае да занимава също така с китара и пеене. С ментора си по рисуване в момента работят върху човешкото тяло и учителят е изключително доволен от неговия прогрес и от начина, по който се развива техниката му.



За да напредват не само в областта, в която са избрали да се усъвършенстват, но и житейски, децата всяка седмица получават наставления от своя ментор.

Ролята на менторите е всяка седмица да се виждат с децата, развивайки у тях умения за социализиране, за общуване, за преборване с трудности, за решаване на проблеми, за критично мислене – обяснява Михаела Стойкова. – Въобще да комуникират, да създават приятелство, което да гарантира по-лесната работа с децата. От друга страна, ние получаваме обратна връзка за това дали възпитаниците им са доволни, какви са мечтите им, дали се развиват бързо. И тъй като подходът трябва да бъде индивидуален и сериозен, лично обучаваме менторите преди да ги пуснем да работят с децата.

Осемте деца от тазгодишната програма са подбрани с помощта на директорите на социалните домове и институции. Те развиват талантите си в областта на музиката, изобразителното изкуство и спорта. От сдружението казват, че ще направят всичко възможно децата с най-голям потенциал, сериозност и желание за работа да продължат с обучението си, докато влязат във висше учебно заведение.



“Операция Плюшено Мече” се нуждае годишно от 80 хил. лв., за да развива талантите на десет деца. Засега набавя средствата от спонсори и дарители, чието доверие печели покрай коледната си кампания “Подари подарък на дете”. Скоро предстои набирането на парите и за втората година от програмата, посветена на талантливите деца без финансови възможности.

Снимки: plushenomeche.org

Прочети цялата публикация