БНР | 26.03.2018 10:26:54 | 139

Експерти: Огромен успех на срещата във Варна ще бъде да не се стигне до конфликт


Огромен успех на срещата във Варна ще бъде да не се стигне до конфликт и тя да протече в спокоен тон. Около това мнение се обединиха журналистът Зорница Илиева и анализаторът Димитър Гърдев в интервю за предаването „12+3“.

"Ако срещата протече в спокоен тон, дори и без резултати, то ще бъде отчетено като възможност да продължи диалогът с Турция в една по-ведра атмосфера, т.е. да се преодолеят тези негативи, които съществуват в момента", каза Илиева.

Тя отчете, че полза във вътрешен план от срещата ще има както българският премиер Бойко Борисов, така и президентът на Турция Реджеп Таип Ердоган:

"Не можем да отречем, че усилията на България да се осъществи тази среща бяха много настоятелни. Те имат и своето вътрешно измерение, което също не остана скрито от турските медии. В прав текст, част от турските вестници заявяват, че премиерът Бойко Борисов има полза във вътрешен план от организирането на тази среща. Впрочем и самият Ердоган има полза във вътрешен план, защото на него му предстоят много важни избори и той нахъсва не само своя електорат, но и увеличава електората си със слова като „Ние няма да позволим честта на нацията да бъде поставена на карта".  

Според нея, Ердоган успява добре да балансира в противоречията между Русия, САЩ и ЕС: "Тази среща се използва от Ердоган да внуши на собствения си народ, че той е на такова ниво, че разговаря с лидерите на ЕС, водя телефонни разговори с Макрон, Путин, Тръмп. Т.е. тази стратегическа политика, която води Ердоган за балансиране и която се опитва да наложи – без Турция в Близкия Изток не може да бъде решен нито един конфликт, сега ще проличи на тази среща".

Анализаторът Димитър Гърдев уточни, че президентът Ердоган е дошъл с доказателства, с видео записи и добре подготвена назидателна реч спрямо ЕС: "Според неговата версия Турция постоянно е назидавана, обиждана, интересите на Турция не се взимат предвид. Очакванията от тази среща първоначално бяха огромни, но бяха сведени до две – да се продължи диалогът между Турция и ЕС  и да се препотвърди споразумението за бежанците и втория транш, който очаква Турция, а и ЕС очаква Турция да изпълнява стриктно поетите задължения. Според мен ще бъде огромен успех, ако не стане някой скандал".

Според Гърдев е важно на срещата във Варна ЕС да препотвърди получаването на втория транш за бежанците: " По отношение на траншовете за бежанците, ЕС настояваше тези пари да ги получават организации, които да верифицират, че тези пари наистина са предназначени за бежанците, за образованието на децата, за здравеопазването. Турската държава настояваше да ги получи тя като бенефициент и тя да ги разпределя, но както виждаме в момента се водят военни операции и кои знае къде могат да отидат тези средства. Една от важните точки, която беше пропусната е, че президентът Ердоган трябва да даде обяснения за операцията в Сирия. Изглежда по някакъв начин като намеса, но в края на краищата Турция от една държава, която спираше бежанския поток, а с тези операции срещу кюрдите в Африн, говори се и за продължение към Северен Ирак, може да предизвика нова бежанска вълна, защото само от района на Африн, след като беше завладян, напуснаха 150 хиляди души. /…/ Най-вероятно наистина ще се препотвърди това споразумение за бежанците и от тази гледна точка това е едно добро начало, защото диалогът беше направо прекъснат".

Мненията на Зорница Илиева и Димитър Гърдев чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация