БНР | 26.03.2018 16:53:17 | 175

Иван Радев: Европа трябва да говори с един глас във Варна


Започващата днес среща на върха във Варна коментираха пред репортера на БНР Цветелина Стоянова част от журналистите, акредитирани в Международния пресцентър на събитието. Според Хасан Ай от турския вестник „Сабах“ срещата е шанс да бъдат изгладени отношенията между Брюксел и Анкара „или поне да се направи стъпка в тази посока“. Той определи партньорството между България и Турция като добро, което, по думите му, е от полза не само за тях, но и за Европейския съюз.

Кай Кюснер от немското радио ARD е категоричен, че Брюксел има „съвсем ясен и конкретен списък от оплаквания към Турция“ и дава пример с лошото състояние на демокрацията. Той отбелязва:

„Все още има граждани на Европейския съюз, които са в турски затвори. Освен това Брюксел има проблеми и с турската военна намеса в Сирия и Африн. Ще се засегнат и проблемите с блокираните проучвания по бреговете на Кипър.“

Журналистът смята, че Турция ще коментира тези въпроси, но не очаква тя да спре офанзивата си в Африн, а сред най-реалистичните резултати от срещата във Варна според него ще бъде препотвърждаването на споразумението за бежанците.

Журналистът Сидерис Спирос от Независимата балканска агенция споделя убедеността си, че 4-те милиона емигранти в Турция са голямо бреме за нея и че Европа все още не предоставила на Анкара голяма част от обещаните 6 млрд. евро в помощ на бежанците. Спирос е скептик, че лодките с емигранти към гръцките брегове могат да бъдат спрени.

В интервю за предаването "Нещо повече" по "Хоризонт" Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти представи писмо до турските си колеги, лишени от свобода заради изпълнение на професионалните си задължения. В писмото на организацията се казва: „Ние сме български журналисти и напоследък често си мислим за вас. Нашата страна е домакин на историческа среща между Европейския съюз и Турция. Смятаме, че вашето място е на тази среща, заедно с нас и европейските ни колеги. Трябва да сте там и да задавате въпроси, да питате политиците как защитават интереса на своите общества, на които трябва да служат. Затова и издадохме символична акредитация на ваше име. Направихме карта с името, за да покажем, че, макар и да не можете да дойдете, ще бъдете тук и ако някой си мисли, че може да затвори журналистите, за да спре да чува гласа им, лъжете се – други и ще говорят с вашия глас, други ще задават вашите въпроси, защото няма демокрация без свободна журналистика.“

Според Радев част от задържаните турски публицисти имат право на кореспонденция и изрази надежда, че посланието на писмото ще достигне до тях.

Инициативата на асоциацията е получила широк отзвук и подкрепа от правозащитни и емигрантски организации от Запада Европа и дори от Австралия, допълва Радев.

Той разясни, че една от целите е журналисти, които са акредитирани да отразяват срещата в резиденцията „Евксиноград“, да носят баджове с ликовете на свои турски колеги, които в момента са в затвора и не могат да присъстват на пресконференцията.

Радев изрази подкрепата на своята организация за позицията на Европейския съюз, насочена към отстояване на човешките права в Турция:

„Ние бихме искали да подкрепим европейските лидери да продължат да поставят въпроса за човешките права и да не отстъпват по никакъв начин по него. Този въпрос е и трябва да продължи да бъде условие за каквото и да било сближаване между Европейския съюз и Турция.“

В заключение журналистът почерта, че е изключително важно България да не позволи да бъде възприемана като „слабо звено“ на Европейския съюз: „И да не допускаме чрез нас да се подронват общите европейски ценности. Така че трябва да сме абсолютно твърди и Европа да говори с един глас на тази среща.“

Разговорът с Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти и репортажът от Международния пресцентър във Варна можете да чуете от звуковия файл.


Прочети цялата публикация