БНР | 28.03.2018 08:18:14 | 233

Ясен Николов: Образователните системи в света рухват, защото всичко е насила


„Програма „Светофар“ е програма, с която децата развиват добронамереност и правилно поведение, родителите също, помагайки на децата, и учителите. Когато всички работим заедно, обществото се променя“. Това каза в предаването „Хоризонт до обед“ Ясен Николов – социален предприемач и създател на Фондация „Деца на България“. Той обясни още за проекта:

„България се нуждае от позитивна психология. Колко е хубаво, че на светофара можем да си правим място, да отстъпваме, да взимаме правилните решения, да сме толерантни към хората, които имат други намерения, също са част от нашия поток, към пешеходци, минувачи и към другите. Светофарът е част от живота и на децата ни. Ние създадохме една специална програма в областта на изграждането на характера, етични програми за деца и възрастни, създадохме програма за училища и детски градини. Вече имаме първите си пилотни обучения на учители за деца. Ние помагаме на децата да взимат добри решения на уличното платно, на светофарите, на кръстовищата, но което е по-важно – помагаме на техните родители също да взимат правилни решения. Учителите също са в много затруднена ситуация, те непрекъснато догонват нови програми и политики. Такива крясъци в училище между учители и родители на ученици – страшно е. за съжаление, тази война не е само на улицата, тя е и в училище. Нуждаем се от това позитивно да седнем и да поработим върху това – какво аз мога да направя, какво можеш ти“.

Училището стана територия на разюзданост, каза Николов и добави мнението си, че липсата на правила вече е станала правило. Според него българите, особено професионално ангажираните, са скептични и обезсърчени.

„Това, което се случва е, че децата вече смятат за авторитет всички други, но не родителите и учителите си. … Нашият голям шанс е, че самите деца още не са влезли в конвейра. Ако ги хванеш в началото, те няма да загубят простотата си, игривостта си, за тях все още може да бъде празнично. Ученето с участие и игра, детето става сам участник и активен агент на собственото си образование. То не чувства големите разлики, но то не загубва игривостта и свободата си. Ученето може да бъде забавно и позитивно. Образователните системи в света рухват, защото всичко е насила“.

Виржиния Тинчева, която е доброволец към Фондация „Деца на България“, разказа, че са представили проекта „Светофар“ на всички педагогическите екипи в детските градини и в две училища в район „Лозенец“.

"Има един копнеж на учителите да бъдат подкрепени и да получат метод, който ще улесни и ще подобри отношенията им и с родителите, и с децата. Конфликтите явно са повече за външните хора от това, което е реално вътре“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация