БНР | 28.03.2018 17:41:44 | 448

Щрихи от снежните "Мартенски музикални дни 2018"


Екипът на предаването "Алегро виваче" с удоволствие присъства всяка година на част от събитията на престижния международен фестивал "Мартенски музикални дни" в Русе. Така и слушателите имат възможност да се срещнат със звездните гости, да чуят споделеното от тях и записите, които Българското национално радио прави и излъчва.

По традиция този фестивал инициира уникални партньорства. Едно от тях чухме в концерта на пианистката Пламена Мангова и Микеланджело квартет. Изкушените от класиката със сигурност знаят, че прочутата българска пианистка със световна кариера е изключителен камерен музикант и благодарение именно на нея у нас посрещаме много световноизвестни изпълнители – в Русе с нея са били и Огюстен Дюме, и Александър Князев и още много други, а сега – Микеланджело квартет – отлично продължение на заявената от години от "Мартенски музикални дни" силна квартетна линия във фестивала, но и запознанство с още легенди. В случая за първи път в Русе посрещнаха виолистката Нобуко Имаи, която свири в ансамбли с най-големите музиканти на нашето време като Марта Аргерич, Гидон Кремер, Йо-Йо Ма.  Също така виолончелистът Франс Хелмерсон – не само търсен камерист, но често солист и диригент. Втора цигулка в Микеланджело квартет свири Даниел Аустрих, който също свири с величия - като Ицхак Пърлман и Давид Герингас, а единствената, която вече е била на "Мартенски музикални дни" от четиримата е цигуларката Михаела Мартин, която Пламена Мангова често определя като знаменит интерпретатор. "Лично аз съм много щастлива да съм отново тук, защото имам чудесни спомени отпреди два години, когато гостувах на фестивала. Всеки път, когато свиря с Пламена Мангова, е голяма радост за мен, а да свирим с Пламена и нашия квартет е двойно удоволствие." - каза Михаела Мартин в Русе.


В петък, 23 март, концертите в програмата бяха два, единият от които на носители на първи награди от конкурса „Франц Шуберт 2017“ - състезание, което се органицира вече 11 години от русенското Национално училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“. На такива концерти човек може да се окрили и да му се вдъхне надеждата, че новото поколение музиканти е талантливо и не на последно място работливо. Публиката аплодира млади, красиви и амбициозни изпълнители, внимателни към детайлите и изграждането на музикални образи.

С втория концерт на 23 март беше отбелязана 70-годишнината от създаването на Държавния симфоничен оркестър – Русе, преобразуван по-късно в Русенска филхармония. На диригентския подиум застана маестро Георги Димитров, солисти бяха оперната певица Андреана Николова и пианистът Оливие Казал, участие взе и мъжкият хор при Русенската опера, а програмата беше изцяло Брамсова – Трагична увертюра, Рапсодия за алт, мъжки хор и оркестър, и Концерт за пиано и оркестър №2. "Всички казват, че германците са много стегнати и безчувствени – този концерт доказва обратното. Често се твърди, че Брамс е интровертен, но в този концерт той експлодира и показва напълно своята душа." - разкри детайли от прочита си Оливие Казал.

Една от важните и значими линии в програмите на фестивала "Мартенски музикални дни" в Русе е представянето на нова музика – тя винаги присъства в някаква форма. В събота, 24 март, беше матинето на прочутия ансамбъл "Решерш" – музиканти от различни държави, обединени от каузата да вдъхновяват композиторите да пишат нови произведения. Блестящ състав! Ако човек е любопитен и обича да слуша най-нова музика, която не винаги е много лесна за възприемане – това е начинът – с ансамбли на такова световно ниво, които създават картини и дишат заедно, нито за миг не изпускат нишката на повествованието в творбите. Осем пиеси бяха избрали да представят под мотото VIVALdi re-louded!. Две от тях бяха премиерни, включително и на българския композитор Драгомир Йосифов.

Матинето в неделя премина под надслов "Сезони" - изнесе го в зала "Европа" на Доходното здание хор "Проф. Васил Арнаудов", създаден през 1993 г., ръководен в момента от Свилен Димитров с хормайстор Евгени Желязков. Програмата беше пъстра и личеше всеотдайността на 24-мата непрофесионални певци, влюбени в музиката и с богат опит, включително и на чужда сцена - хорът е участвал във фестивали и конкурси, носител е на гран при в Германия и Сърбия, пял е под диригентството на велиция като Зубин Мета, Лорин Маазел и Валерий Гергиев в международни проекти с Мюнхенския филхармоничен хор. Сред много песни в програмата му присъстваше и Константин Илиев - основателят на "Мартенски музикални дни".

Събота и неделя в Русе се превърнаха в истински празник - на новите партньорства, на ударните инструменти и до голяма степен на американската музика на ХХ век. В събота вечер "Класиката срещна джаза" - под този надслов премина идеята на артистичния директор на фестивала Ива Чавдарова да събере на една сцена за първи път клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров с перкусионистите Татяна Колева и Виктор Бенев. Музиката от Джордж Гершуин и Ленард Бърнстейн беше избрана специално за отбелязването на техните годишнини, в добавка звучаха пиеси от Дюк Елингтън и Арън Копланд. А някои от аранжиментите бяха направени от Татяна Колева и Виктор Бенев. Публиката си тръгна щастлива и усмихната, за да се върне отново на следващия ден, когато Младежката перкусионна формация, създадена през 2009 г. от уважаваната по целия свят българска изпълнителка и педагог Татяна Колева, поднесе на присъстващите един "Перкусионен коктейл", с участието на доайена сред маримбистите Гордън Стаут от САЩ, чието име присъства в Залата на славата на американските перкусионисти.

Много интересни подробности за всички тези събития, срещи с участниците и записи от концертите чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация