БНР | 02.04.2018 15:35:12 | 286

За ролята на България като балансьор в напрегнатите отношения  на европейските страни и Русия 


На фона на четвъртата годишнина от анексирането на Крим от Русия и спечеления четвърти мандат на президента Владимир Путин случаят с отравянето на двойния руски агент Сергей Скрипал в Солсбъри доведе до най-голямото разделение между Запада и Русия за първи път след края на Студената война и в същото време до вътрешна консолидация на страните от Евросъюза, които твърдо застанаха зад Великобритания. 

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви:"Лидерите изразиха пълна солидарност с Обединеното кралство, като осъдиха атаката с нервнопаралитичен газ в Солсбъри".

Точката на кипене в отношенията Москва-Брюксел обаче достигна кулминационния си момент, когато в София се провеждаше Среща на върха Европейски съюз-Турция. Близо 20 държави членки решиха да  експулсират руски дипломати, а България заедно с още четири европейски държави предприеха само прибиране на своите посланици. Позицията на българското правителство беше обяснена и с необходимостта София да бъде балансьор като страна председателстваща Евросъюза , а лидерът на парламентарната група на Обединените патриоти Волен Сидеров дори изрази очакване в телевизионния ефир премиерът Борисов да организира в България среща Европейски съюз-Русия.

Министър-председателят Бойко Борисов коментира: "Трябва да запазим канала за комуникация, така както направихме в една свръхнапрегната ситуация с Турция, да направим същото и с Русия".

Междувременно календарът на събитията от Българското председателство предвижда София да бъде домакин в четвъртък на поредна експертна среща по миграционния диалог Европейски съюз-Русия. Очаква се случат "Скрипал" да отекне и по време на предстоящата на 16-ти април сесия на Европарламента в Страсбург.

Прочети цялата публикация