БНР | 03.04.2018 11:30:06 | 172

Стамболовият хан във Велико Търново тъне в разруха


72 хана е имало във Велико Търново до Освобождението. От тях днес е запазен и възстановен единствено ханът „Хаджи Николи“ на Самоводската чаршия. На няколко метра от него, по пътя на туристите към Царевец, е друга историческа емблема на старата столица. Стамболовият хан носи името си от това, че е бил собственост на семейството на политика и революционера Стефан Стамболов. Ханът е паметник на културата. Неговите останки са обявени за опасен строеж. Години наред реститутите и Общината не могат да се разберат какво да правят и да си поделят финансовата отговорност за възстановяването на Стамболовия хан. Преди няколко месеца дяловете на наследниците бяха изкупени от великотърновския предприемач Хилендар Тодоров, който иска да възстанови хана, но не може да се разбере с Община Велико Търново.

Има исторически данни, че ханът е работил до 1945 година. След това имотът е одържавен. През 1973 година е обявен за културна ценност от местно значение. 7 години след това сградата е пометена от пожар. През 1987 година архитект Дафина Кирелова от Института за паметниците на културата прави проект за възстановяването и адаптацията на хана за съвременните нужди. Проектът не се случва, разказва арх. Донка Колева от дирекция "Култура и туризъм" в Община Велико Търново.

Петте дюкяна на Стамболовия хан са реституирани през 90-те години на миналия век, появяват се 18 наследници, които стават съсобственици в сградата с държавата.

В началото на XXI век Община Велико Търново кандидатства с проект пред Японското правителство за възстановяването на Стамболовия хан, но парите отидоха за дървени къщи в Пловдив. Днес Стамболовият хан е пълна руина и превърнат в пущинак. Над металните платна, с които са заградени останките, стърчат изтръгнати кабели. Вътре сред каменните зидове са израснали дебели дървета.

През 2014 година държавата прехвърли чрез областния управител собствеността си в Стамболовия хан на Община Велико Търново и тя стана съсобственик с реститутите, за които твърди, че не може да бъдат издирени.

Който иска, намира начин. През миналата година наследниците бяха издирени и дяловете им в Стамболовия хан изкупи великотърновският предприемач Хилендар Тодоров, който казва, че вече притежава близо 30 на сто от имота, останалото е на Общината. 

„Много трудно ги намерих. Някои в Канада, някои в Пловдив, някои в София, в Плевен, във Варна, в Русе. Свързах се с всичките. Веднага бяха готови да си продадат дяловете и така ги закупих на много изгодна цена за мен с желанието да възстановя хана. Но тъй като Общината е съсобственик, там процедурите са доста тромави като всяка администрация в нашата страна. Като поставим и тежестта от паметници на културата, министерство на културата, отнема много време“. 

Всеки от двамата собственици казва, че иска да възстанови Стамболовия хан, но общата съсобственост спъва намеренията. Арх. Донка Колева посочи:

„Общината може да кандидатства по проекти и да възстанови хана. След като е нейна собствеността, тя може да подготви необходимите документи и да се кандидатства с проект. Въпросът е да се намери най-подходящата програма, по която може да се изготви този проект и да бъде съответно изпълнена реставрацията“.

С частния дял в Стамболония хан няма как Общината да кандидатства за европейско финансиране за възстановяването на културната ценност. От своя страна Хилендар Тодоров иска да изкупи общинската част, засега среща мълчание.

Предложението трябва да бъде разгледано в Общинския съвет, който може да се произнесе в две насоки – Общината да продаде дела си или кметът да проведе преговори с частния собственик за изкупуване на неговия миноритарен дял. На този етап няма развитие в нито една посока, защото преписката не е стигнала до общинските съветници.

Кметът на Велико Търново Даниел Панов отказа коментар с обяснението, че се запознава в детайли с казуса.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация