Mvr.bg | 05.04.2018 12:41:54 | 404

Устойчивите партньорства на национално и европейско ниво са от ключово значение за превенция и противодействие на екстремизма

 

Създатели на политики и практици от държавите-членки на ЕС и страните от Западните Балкани се събраха в София, за да обсъдят общите предизвикателства в превенцията и противодействието на насилствения екстремизъм. Във фокуса на дискусиите бяха сътрудничеството между правоприлагащите структури и ефективното и устойчиво партньорство с НПО и с общностите на международно и местно ниво. Делегатите изразиха общата позиция, че ангажираността на цялото общество е от ключово значение за реализирането на успешни превантивни действия. Те направиха преглед на най-добрите практики и политики в ЕС с оглед прилагането им в страните от Западните Балкани.

"Всички сме изправени пред необходимостта от експертни познания, регионална координация, финансови средства, пряко и тясно сътрудничество и задълбочено взаимодействие между ЕС и страните от Западните Балкани", каза при откриване на срещата заместник-министърът на вътрешните работи Милко Бернер. Той отбеляза, че дискутираните теми напълно съответстват на два от основните приоритети на Българското председателство на Съвета на ЕС - повишаване на сигурността на европейските граждани и включване на Западните Балкани в общите усилия на равнище ЕС във всички области от взаимен интерес.

Насърчавайки общия стремеж към изследване на процесите в дълбочина, участниците разгледаха въпроси, свързани с превенцията и противодействието на насилствения екстремизъм. Акценти бяха поставени върху: минимизирането на различията при усъвършенстване на политики и практики; мултиинституционалното сътрудничество; необходимостта от подходи, съобразени с локалните условия, особено при ангажиране с общностите; съществената роля на религията и силата й да подпомага усилията за успешно дерадикализиране и реабилитиране.

Специално внимание бе обърнато на дейностите, свързани с разработването на мултидисциплинарен метод за гарантиране на сигурността и защитата на непълнолетните. Децата страдат както от насилието, на което са станали свидетели, така и поради факта, че войната е повлияла върху нормалното им социално, емоционално и когнитивно развитие. Участниците се съгласиха, че постигането на крайната цел за дългосрочно възстановяване изисква участието и на социалните служби и общността.

Приветствайки ползотворните дискусии, заместник-генералният директор на ГД "Миграция и вътрешни работи" в рамките на Европейската комисия Оливие Ониди изтъкна два основни извода от събитието. От една страна, прякото участие на страните от Западните Балкани, което е в съответствие със стратегията за асоцииране на техните структури и практици към различните европейски формати по сигурност и миграция. От друга страна, много силната общност между практиците, Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията и публичните власти: "От решаващо значение е разглеждането на всички измерения, поради което много силен акцент беше поставен върху мултиинституционалната работа. Тези срещи събират заедно представители на различни структури, агенции и експерти, които в тясно взаимодействие да разработят адекватни мерки".

Контекст

Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията (RAN) обединява практици от цяла Европа – представители на полицейските и затворнически власти, както и експерти, които традиционно не участват в дейности за борба с тероризма като учители, младежки работници, представители на гражданското общество и на местните власти, здравни специалисти – занимаващи се с превенция на радикализацията. Това са експерти, които работят ежедневно с хора, които вече са радикализирани или които са уязвими към радикализация.

Комисията възложи на Центъра за високи постижения в рамките на Мрежата да организира шест събития за обсъждане на политики и практики през 2018 г. Основната цел е подкрепа при прилагането на превантивни действия на национално равнище, както и улесняване изпълнението на препоръките на Експертната група на Комисията по радикализация. Първото събитие, което се проведе на 4 април в София като част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС, събра създатели на политики и практици от държавите-членки на ЕС и страните от Западните Балкани. Целта е подпомагане на ежедневните дейности и улесняване на процеса по вземане на решения на национално, регионално и европейско равнище. В този контекст бе разгледана важността на обмена на информация между правоприлагащите органи и социалните служби, ангажирането на общностите и семействата като партньори, сътрудничеството между националните и местните власти, както и с международни организации и други държави.

Прочети цялата публикация