БНР | 10.04.2018 08:09:53 | 177

Гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт алармира за готвена "далавера" с гара "Пионер"


Гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт изрази опасения за „далавера, подготвена за гара Пионер“  За предаването „Хоризонт до обед“ Веселин Кирев  обясни, че казусът напомня станалото със „Софияленд“. И двата обекта

са обозначени с едни и същи индекс в Общия устройствен план на София – терен  за спорт и атракции.

На паркинга на Софияленд, след фалирането на компанията, се вдигнаха едни жилищни блокове. Имаме сериозното опасение, че това може да се случи и с гара „Пионер“, тъй като в новия проект за подробен устройствен план на Борисовата градина е записано, че там ще има атракционен комплекс, което много напомня на това, което стана със „София ленд“. “София ленд“ стартира през 2002 година, а през това време предназначението на терена е променено, така че да се допусне максимално високо застрояване“.

От инициативата са притеснени, че се предвижда отпадане на сигнатурата „за спорт и атракции“ в Закона и не е ясно с какво ще бъде заменена. Освен това на терена на гарата, дори според настоящото определение, могат да се появят два олимпийски басейна, но и общежития за спортуващите, допълни Кирев.

Гара „Пионер“ не се използва отдавна като гара, но е била част от околовръстната железница на София, чието строителството започва през 1912 година. Тя е опасвала София като пръстен от ж.к. „Захарна фабрика“ през „Красна поляна“ булевард Иван Гешов, „Хладилника“, „Борисовата градина“, гара Пионер и днешната Арена Армеец. На гарата сега има строителна борса. Теренът е собственост на Националната компания „Железопътна инфраструктура“

По данни на Гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт, получени по Закона за достъп за обществена информация,  приходите за последните 10 години са около 2 300 000 лева, разходите - 80 000 лв.

„Това е ясно, защото в момента там няма ЖП линии, а има единствено гарови постройки. На практика НК „ЖИ“ получава единствено наеми от строителната борса.  Данъчната оценка на активите и на цялата гара е малко под 2 милиона лева, докато  продажната цена на подобни имоти в района надминава 25 милиона лева,  тоест със сигурност имаме сериозно занижение“.

От Гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт се обявяват за използването на гарата в една градска железница за пътници. Тя може да превозва и пътници до  зала Арена Армеец, тъй като трасето между гарата и спортната зала съществува, просто линията е премахната.  Това би облекчило трафика в София без да влиза в конфликт с метрото.


Прочети цялата публикация