БНР | 10.04.2018 11:13:57 | 623

Доц. Иванка Кирова: Ако духът ни е здрав, той ръководи всички други тела


Човек сам държи здравето в ръцете си - ако той знае как да диша, да се храни, как да поема течности, да се движи, как да почива, да спи…
Това казва в „Часът на здравето Иванка Кирова - доцент в Катедрата по физиотерапия, курортология и рехабилитация към Медицинската академия. Привърженик, апологет и популяризатор на природосъобразния живот и неговите съставни части, както и на безлекарствената терапия. Закърмена е с природните методи на Петър Дънов, Петър Димков и Луи Куне, а също и мирогледа на д-р Рудолф Щайнер. Автор е на над 100 научни труда, повече от 15 книги и учебници, статии, филми и лекционни цикли.

Преди близо 30 години тя решава да напише на популярен език книга за факторите на природосъобразния живот и тогава (1989 г.) тя става бестселър – с близо 140-хиляден тираж.

Природосъобразен живот е този, който е съобразен с външната и собствената (вътрешна) природа за индивид, обяснява специалистката. 

Дишането е част от душевния свят. Може да се учудите като ви кажа - то дори зависи от движението на планетите. Човешкото същество е много свързано с космоса. Всяко вдишване и издишване има значение за физическото, но и за душевното ни тяло.

Дишането подсилва душата на човека.

Всеки човек има жажда да разбере света. Аз 40 години съм посветила за една духовна наука, да разбера що е духовно здраве. Душа и дух не са абстрактни понятия. Те са наши тела, които оживотворяват и ни правят човеци.

Физическото ни тяло е част от материалния свят. Но освен него има и душа (астрално тяло), както и Аз (его), духовно тяло, божествената искра. Това е устройството на човека.

Ако духът ни е здрав, той ръководи всички други тела.

Храната и течностите са важни – те дават основата за физическото и етерното ни здраве.
Но защо мисленето е важно? Душата ни съдържа мисъл, чувство и воля.

Има три космически закона, на които всяко детенце трябва да бъде научено. Всеки човек:

1. Да мисли истинно. Да не лъже.
2. Трябва да правим добро. Волята ни трябва да се ръководи от цели, идеали, стремежи. Да не мислим само за материалното.
3. Да се радваме на красивото, на хармонията в живота.

От Средновековието насам човешките сетива са затворени. Развива се интелектът и науките в материален аспект. Но сме откъснати от духовния свят, нямаме вяра..

Най-трудното за човека е да бъде търпелив. Днешният човек бърза непрекъснато, но не знае накъде. От всякъде сме подложени на стрес. Включително и на т.нар. бавен стрес – лоши новини, дори компютърните игри за малките…
Как можем да противодействаме?

Всяко излизане сред природата е невероятен релакс. Дори в градския парк. Или в близката планина.

Природата ни дава първото антистресово лекарство. Тя ни дава енергия, дава ни хармонията.

Освен това е добре всеки ден човек да отделя 5-10 минути за отпускане, за самооценка и ретроспекция на деня – какво се е случило, как е постъпил в определени ситуации, как е изглеждал отстрани, в очите на другите хора. И да се опитваме да ставаме по-добри…

В яд човек обижда другата душа, но преди всичко вреди на себе си, отбелязва още доц. Кирова. И обръща внимание на значението и въздействието на прошката, молитвата, благодарността.

В древните мистерийни школи са учили на 3 неща: равновесие - на чувства, воля; смелост, кураж - да посрещаш и преодоляваш несгодите; накрая идва мъдростта.

Доц. Кирова разказа още, че преди години е била с наднормено тегло и 75% инвалидност, но с режима, който си е наложила, днес тича по стълбите, килограмите са ѝ в норма, умът ѝ е по-добър отпреди…

Чуйте целия разговор на Георги Нейков с доц. Иванка Кирова.

Прочети цялата публикация