БНР | 14.04.2018 08:30:59 | 403

Чешкият политолог Страхиня Бучан: Все още не се изключват нови избори


Чехия продължава да се лута в търсенето на формула за съставяне на ново правителство. През октомври вотът беше спечелен от движението АНО на милиардера Андрей Бабиш, съставил правителство на малцинството. Първите преговори за управляваща коалиция между АНО (съкращение от "Действие на недоволните граждани" на чешки) и чешките социалдемократи се провалиха заради спорове за министерски кресла. Бабиш направи през изминалата седмица втори опит за преговори със социалдемократите.  Другите големи традиционни партии в страната отказват да преговарят с Бабиш заради обвиненията срещу премиера в злоупотреби с европейски субсидии, които той отрича.

Чешкият политолог и журналист Страхиня Бучан коментира в предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“, че все още не е ясно дали и втория кръг на преговорите ще завърши със споразумение:

„Все още не се изключват и нови избори. Друг вариант е обаче, Андрей Бабиш, който всъщност е най-оспорваната личност и основна причина за невъзможността да се състави правителство, да се откаже от премиерския пост. Тогава всички опции отново са открити.

Президентът Милош Земан се опитва всячески да предотврати нови избори, защото, според него, това би било подигравка с избирателя. Победителят във вота през октомври - партията АНО на Андрей Бабиш, ще спечели отново, ако има нови избори, дори с по-силен резултат. Същото важи и за крайната десница, която вероятно ще подобри резултата си“.

Евроскептицизмът в Чехия и в съседните Унгария и Полша се дължи на липсата на напредък, коментира той:

Чехите не харесват ЕС, но и не искат да го напуснат. Причината е, че виждат много ползи от членството на страната в ЕС - свободното движение, възможността за работа в чужбина, значителните инвестиции от Европа и т.н. В Чехия се наблюдава една особена летаргия. Хората не виждат напредък, не виждат някакво значително развитие. Не виждат и особено подобрение на живота си, няма растеж на доходите, които остават много по-ниски в сравнение със Западна Европа, докато цените са напълно сравними.

Към това трябва да добавим, че никой не обича менторския тон от вън. Това пролича особено ясно по време на бежанската криза. Хората се питаха, защо някой от вън ще ни казва, кого да приемем в Чехия и как трябва да развиваме страната си? Но нека не забравяме, че чехите са прагматични хора и не биха напуснали ЕС.

Идеята за реформи в ЕС на френския президент Еманюел Макрон, която акцентира на  за значително отдаване на национален суверенитет и Европа на две скорости, е предизвикала опасения в Чехия, че значението на страната ще намалее в сравнение с големите икономики, коментира политологът.

Това на практика би означавало, че гласът на Чехия няма да се чува повече така, както сега, когато се обсъжда бъдещето на Европа. Нещо повече - расте страха, че ако идеите на Макрон се реализират, Чехия ще бъде принудена да изпълнява решения на други държави, решения, в чието взимане не е участвала. Така че тук съществуват опасения от едно евентуално централизиране на ЕС.

Забелязва се известно разединение в позицията на Вишеградската за бъдещето на ЕС, кометира той:

Полша и Унгария тръгнаха по един радикален политически път, който не се споделя напълно от Чехия и Словакия. От друга, страна, критиката, която отправят Варшава и Будапеща към Брюксел, според мен, е предназначена преди всичко за вътрешна употреба. Мисля, че прагматизмът все още е по-силен.


Прочети цялата публикация