БНР | 17.04.2018 07:28:45 | 562

Л. Аламанов: Не може представител на властта да казва: "Тъй като забраната не се спазва, ще я махнем“


PR-специалистът Любомир Аламанов разкритикува в социалтните мрежи позицията на вицепремиера Симеонов за отмяна на забраната за тютюнопушене, тъй като не се спазва. В хумористичен текст той предлага 21 идеи какво още може да бъде отменено, тъй като хората не го спазват. Сред предложенията личат мерки като премахване на данъците, на правилата за движение по пътищата, на Наказателния кодекс, на затворите и училищата.  Аламанов обясни критичната си позиция в ефира на предаването „Преди всички“:

"Като махнем смешната страна на темата, за мен има проблем на три нива в цялата ситуация. Първото ниво е чисто стратегическо. Един вицепремиер по икономическо развитие трябва да се грижи за това как се развива икономиката, какво е бъдещето ѝ,  а не дали ще се пуши в заведение или не,  дали ще има силна музика, дали някой DJ си пуска музика от лаптопа. От тази гледна точка, той даже нарушава, според мен, собствената си длъжностна характеристика, приета от парламента.

Второто ниво е, че парламентът е приел закон, че всяка законодателна инициатива трябва да бъде придружена с няколко неща - обществено обсъждане, оценка на въздействие, някакви смислени доводи - дали са намалели посетителите в заведенията, дали е паднал оборота и с колко - да има някаква статистическа база, на която да се стъпи. Иначе просто някой отива, говори нещо и заема времето на парламента с някакви предложения. Не е сериозно, първо, и, второ, е нарушение на закона. Има специален закон, който казва как трябва да бъдат направени законодателните предложения

Трето, което според мен е най-важно, е, че не може представител на властта да казва: „Тъй като един закон, една забрана не се спазват, ние ще махнем забраната“. Той е там и получава заплата за това да установява и да налага спазването на законите! Виждаме колко хора например карат безумно. Може би си мислят: „Щом вицепремиерът не спазва законите и каза, че това е допустимото, защо ние да спазваме“.  Има едно старо правило - добър или лош законът си е закон и той трябва да се спазва. Ако наистина има някаква страшна драма точно с този закон, нека да си мине по процедура да се направи обществено обсъждане, да се види кой иска да се промени този закон...  Скритата тайна на специално този закон е много ясна. Той така е направен, че методът за проверка да не е ефективен, защо трябва да бъде извършена поне от две институции едновременно, едната от които институции не работи нощно време“.

Според експерта, фокусирането върху самия закон, който поляризира обществото, а не върху начина на отмяната му  е „ловко използван подход, който е изумително лош, защото политиците фактически много ерозират същината на обществото“

„В нормалните страни хората знаят и не се бият помежду си. Те знаят, че трябва да изискват от политиците, че политиците са слуга на хората, не са управляващи. Там политикът, администраторът е просто човек, който получава една заплата, за да свърши някаква работа, за която ние нямаме време, докато си гледаме бизнеса, а тук някои политици се взимат за царе“

Според Аламанов, искреността на вицепремиерът относно неспазването на забраната наподобява реалити шоу:

„Малко ми прилича на някой реалити шоута, където някоя красива девойка, като няма какъв друг плюс да си каже, казва: „Аз съм такава, каквато съм“! Не е ролята на вицепремиера да бъде такъв какъвто е. Ролята на вицепремиера е да налага законите да се спазват. Той не е женен за поста. Между субекта Симеонов и обекта вицепремиер няма пряка релация. Ако субектът Симеонов не може да изпълни обекта „вицепремиер“ със съдържание, да стане и да си ходи“.


Прочети цялата публикация