БНР | 17.04.2018 08:17:04 | 51

Проектът "Шанс за невидимите супер майки" осигурява квалификация за жени от уязвими групи


"Шанс за невидимите супер майки" е озаглавена една от най-новите програми на Българския фонд за жените, която цели да поощри и подпомогне жени, отглеждащи децата си сами и на ръба на бедността. Пилотната фаза на проекта започва с пет жени на възраст от 17 до 44 години, които са майки на деца от 6-месечна до четиригодишна възраст и са подбрани от психолози и социолози.

Помощта няма да се изразява в социални подаяния, а в социална инвестиция, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Надежда Дерменджиева от Българския фонд за жените:

"Това са едни невидими жени, жените, които отглеждат децата си сами и които в България наричаме самотни майки. Тези жени попадат в една доста уязвима група – и в България, и в Европа 90% от всички самостоятелни родители са жени, а у нас 360 хиляди от тях се оказват на прага на бедността."

Затова от Фонда осигуряват стипендии и курсове за квалификация или преквалификация на включилите се в програмата, за да си намерят устойчива почасова работа, улесняваща гледането на децата. По програмата се работи с два кризисни центъра - партньори на инициативата: Фондация „П.У.Л.С.“ и Фондация “Асоциация Анимус”.

Тъй като обучението на жените е на стойност 300 и 1 000 лева, Дерменджиева апелира институциите да помислят за ваучерна система за подпомагане на майките от тези уязвими групи.
Цялото интервю е в звуковия файл.

Прочети цялата публикация