БНР | 17.04.2018 09:30:02 | 87

Леа Коен: Акцията пред залата в СУ беше опит за окарикатуряване на конференцията


На академичната конференция: „Скритото лице на спасението на българските евреи“, която се проведе в Софийски университет  са участваха 11 души, от които 4  професори, а останалите - доценти или доктори на философските науки. В залата присъстваха още 50 човека Лекторите изнесоха 11 реферата в рамките на 9 часа.

„Това е една от най-сериозните международни конференции, която се е осъществявала по този повод в България, с участие на представители на два водещи университета на университета - в Страсбург декана и в Хайфа.

Това каза Леа Коен, председател на Българската асоциация на оцелелите от Холокоста и техните деца, съорганизатор на събитието. Коен е автор на 10 романа, дипломат, музиколог, доктор по история на Европейската музика на 20 век, бивш директор на Софийската филхармония и депутат от Великото Народно събрание. Тя изтъкна, че „протестът на седемте“, който се проведе пред залата не е смутил дебата. Протестиращите двама души са били поканени в залата, но те са отказали да влязат.

„Ние поканихме и други, които искаха да направят някакви провокация. Казахме им: „Намаме нищо против, влезте вътре, слушайте, участвайте нормално, по академичен начин в този академичен формат, който се провежда в  това заведение, но ние не можем да изнесем академичната форма и всички тези престижни лица в нещо, което е една карикатура. Това беше ясно, че е опит за окарикатуряване на конференцията. Тези, които стоят зад тази акция, нямаха доблестта да излязат с нея, но е прозрачно кои бяха, тъй като информация беше публикувана в сайта „Десант“.  Този абсолютно паразитен епизод не оказа никакво влияние върху конференцията. Всички сме възрастни хора“.

Конференцията е обсъдила правната основа на действията срещу евреите в периода 1940- 44 година и обществената визия върху тези събития отвън и отвътре. По време на конференцията е имало дебат, но той е останал в рамките на доброто възпитание.

Доктор Здравка Крачева главен асистент в Юридическия факултет и ръководител на лабораторията по съдебни експертизи към Софийския университет изтъкна че

48 000 български евреи са спасени но над 11 000 души от Вардарска Македония, Егейска Тракия и Пирот които имат различна съдба. Повечето хора обаче не знаят за това:

„Десетилетия наред тази тема беше замитана под килима. Дори и когато се отвори свободният диалог и дойдоха демократичните промени в България, дискусията се фокусира предимно върху въпроса: „Кой спаси българските евреи“, което естествено дава най-голямо основание за гордост на нас като съвременни наследници на онези българи, но другата тема - за преследването, за депортацията на тези 11343-ма, голяма част от тях – деца,  не беше коментирана. 

Аз лично завърших право без да чуя нищо за това. Открих в един доста късен период от живота си за тази страница от историята - може би една от най-болезнените страници“

Доцент доктор Албена Танева допълни, че конференции за депортирането на евреи се организират след 1995 година.


Прочети цялата публикация