БНР | 19.04.2018 08:36:51 | 80

От началото на годината са регистрирани 370 лица, търсещи международна закрила


От началото на годината са регистрирани 370 лица, търсещи международна закрила. Данните представи Димитър Киров, директор на Дирекция „Качество на процедурата за международна закрила“:

"От началото на 2018 година, 74 лица са получили статут на бежанец, а 196 лица – хуманитарен статут. През 2015 година държавна агенция за бежанците регистрира 20 391 чужденци, търсещи закрила, като тази тенденция продължи и през 2016 година, като ръстът на подадени молби за закрила намаля с 4%. От 2017 година насам рязко спадна броят на търсещите закрила, като през 2017 година техният брой е 3700, а през тази 370“.

За трудния път от Сирия, през Турция до България Нисрин не иска да разказва. Тя е пристигнала в България преди 6 години и споделя: "Много беше трудно“.

Животът преди войната в Сирия не може да се сравни с трудностите у нас, смята тя. Нисрин  е с трите си деца в България.

Хилдариад Багдади работи като социален медиатор и преводач в Съвета на жените бежанки:

„Те бързо възприемат, нямат проблеми. Дано така да остане“.

Илияна Сиракова също работи като социален медиатор в Съвета на жените бежанки:

„Подпомагаме бежанците във всяко едно отношение и в пътя им за интеграция в България. Това означава, че  им помагаме в новата обстановка. Водим ги на лекар. Записваме ги на лични лекари. Ако има нужда от превод, ходим и по институциите с тях, подпомагаме ги и хуманитарно като събираме на базата на дарения различни продукти. Също така в последно време сме започнали по една нова програма, която се състои в това да подпомагаме децата в тяхното обучение по Български език, Литература и по Английски език. Децата много бързо свикват. Даже знаят много по-добре български от родителите си и ги подпомагат в тяхната комуникация и интеграция“.

Съветът на жените бежанки е създаден преди 15 години, разказва Светлана Тодорова, която отговаря за връзките с медиите:

„Освен хуманитарната помощ, започваме сериозно да се отделяме внимание на социалната медиация. Работим и в трите центъра в София в тясно сътрудничество с Държавната агенция за бежанците“.


Прочети цялата публикация