БНР | 19.04.2018 12:05:21 | 134

Футболното хулиганство отново на дневен ред след поредния инцидент


"Залавянето на хвърлилия бомбичка по полицаите по време на вчерашния мач Левски – ЦСКА е въпрос на професионална чест, иначе остава грозно петно върху полицията. Държавата е окървавена в лицето на полицайката. Този човек трябва да бъде заловен и най-тежко осъден. Това става, защото не се спазват законите. Ако продължаваме по този начин, ще бъдем свидетели и на случай, когато човек ще си отиде от този свят". Това каза в интервю за предаването „12+3“ ген. Васил Василев, председател на Комисията за етика към Български футболен съюз /БФС/ по повод на инцидентите, случили се след вчерашния мач Левски-ЦСКА.

"Има Закон за футболното хулиганство. Лош е пропускателният режим по стадионите. Непригодни са стадионите. Макар че много се направи в последно време да има стадиони, но в други държави, се издава билет с място, със зона, а в някои страни, като Италия, билетите са поименни, така че всеки знае кой къде е седнал, наблюдава се с камери, реагира се, но задържаните футболни хулигани получават 5-10 години да не стъпва на стадиона и такива глоби, че той е може да си помисли да му я наложат. По най-слабо работеният закон в момента в България е този за футболното хулиганство. Аз съм предлагал на депутатите, в деня на такъв мач, известните футболни хулигани да се прибират в полицията 4 часа преди мача, за да им бъдат изчетени правила за спазване на стадионите. Това е мярка, която се предлага в целия свят, където има развит футбол", коментира той.

Той беше категоричен, че клубовете трябва да възпитават феновете и освен това да има санкции както за футболните фенове нарушили закона, така и за клуба: „И това възпитание не да е да им дават пари за хореография и трябва да знаят, че ще бъдат наказани когато техни привърженици се държат по вандалски начин./…/ Футболните клубове са длъжни да възпитават феновете си“.

Професорът по социална психология Дончо Градев заяви, че тези явления няма да спрат и имат история: „Футболното хулиганство може да бъде ограничавано, но не трябва да си правим илюзии, че може да бъде изкоренено изцяло. Агресията е нещо, което може да бъде ограничавано, но не може да бъде премахнато. Агресията е директен път да постигнеш нещо, да избиваш комплекси. Футболните фенове може да бъдат ограничавани с мерки и глоби, но трябва да има стратегия да се защитават хората от тях, тези които обичат спорта, тези, които живеят близо до стадионите. Просто трябва да има един план да се защитават тези хора“.

Според него понякога футболното хулиганство се поощрява: „Имам предвид, че футболните агитки са по митингите, там, където има етнически напрежения, там, където партиите правят свои представяния преди изборите. Някой им плаща, за да бъдат част от нюанса. Така че това не трябва да се прикрива, трябва да се знае, че те са толерирани. Това, че тяхната агресия продължава, това е един знак на общата безнаказаност на неуважение на закона в България“.

Проф. Градев направи и психологически профил на футболните хулигани: „Повечето от тях са неудачници, не могат да правят друго освен да разбират от футбол, да имат мнение, там да се чувстват силни, да се доказват, да не се страхуват от полицията, да се сбият с полицията. Това е едно вътрешно геройство. Те са една доста силно консолидирана общност. Това са спонтанни тълпи. Характеристиката на тълпата е, че човек там е анонимен, не е на показ и затова е агресивен. Той се чувства силен“.

Мненията на ген. Васил Василев и проф. Дончо Градев чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация