БНР | 20.04.2018 10:15:40 | 220

Успешно българско участие на фестивал за съвременна музика във Виена


От 13 до 15 април  в зала “Берио“ на Концертхаус за втори път се проведе фестивалът за съвременна музика  “Bridges“ ("Мостове"). Успешното пилотно издание на форума през 2016 г. потвърди необходимостта от създаване на нов фестивал като част от стратегическата културна политика в Австрия за още по-широко пропагандиране и разпространение на съвременна музика, паралелно с вече утвърдени и мащабни формати като 30-годишния  фестивал “Wien Modern“, концертния цикъл на “Klangforum Wien“ и др.

Организаторите на фестивала “Мостове“ залагат в своята концепция следната идея - в рамките на три поредни  дни и общо шест концерта да представят творби от съвременни австрийски композитори, но в изпълнение на реномирани международни ансамбли, които впоследствие да изпълняват произведенията и в собствените си страни. Един артистично-творчески обмен, заложен и в името на фестивала “Мостове“, който да се разгръща не само в географски, но и в репертоарен  аспект.  Един форум, чиято цел е да разширява  перспективите и хоризонта пред почитатели, интерпретатори и композитори на съвременна музика.

Тази година като участници във фестивала бяха поканени камерни музикални формации от Белгия, Испания, Германия, Чехия и България. Нашата страна беше представена от своя най-реномиран и иновативен състав за съвременна музика – ансамбъл “Музика Нова“ с диригент Драгомир Йосифов.

Концертът на българската формация беше на 15 април, в третия ден на фестивалния афиш, и премина много успешно. Зала  “Берио“  в  Концертхаус беше пълна, открои се ерудираната публика, която откликваше с емоционален аплауз за диригента и изпълнителите след всяко произведение. Впечатляващ бе и подбора на интересна, оригинална програма за ценителите на съвременната музика. Бяха включени творби от Антон Веберн, както и от съвременните австрийски композитори  Бернхард Гандер и  Йоханес Мария Щауд. Роденият през 1974 г. Йоханес Мария Щауд е в момента едно от най-известните имена сред съвременните автори, носител на много отличия, сред които и наградата “Хиндемит“ през 2009 г. Той бе представен с произведението “Donum“ за соло виолончело.

Централно място в програмата на концерта на 15 април имаха и две български имена – Владимир Панчев и Симеон Пиронков-младши. Двама  талантливи, оригинални автори, които 30 години живеят и творят в Австрия и са членове на Съюза на австрийските композитори. Владимир Панчев беше представен  с  творбата “Импулс I“ за кларинет, пиано и ударни инструменти. Симеон Пиронков-младши има много успешна кариера като композаитор, диригент и професор в  Университета за музикални и сценични изкуства във Виена. Той е отличаван с престижни награди в Австрия, има множество изяви на международните музикални сцени. Основател е на австрийския ансамбъл за съвременна музика “PHACE“, който има свой абонаментен цъкъл в Концертхаус и чиито изяви се разгръщат  като мултидисциплинарни  проекти, включващи танц,  театър, пърформънс, арт инсталации  и др. На концерта в неделя Симеон Пиронков-младши беше представен от “Музика Нова“ с две оригинални  произведения със заглавия  “Entwirrung“ за соло акордеон и  “skin.double“ за флейта, кларинет, акордеон, перкусии и виолончело.

Безспорна звезда в интерпретацията и на двете творби бе акордеониста Красимир Щерев - много известно име, със световно признание като изпълнител. В анонса на фестивала “Bridges“ той бе определен за ключова фигура в музикалния живот на Австрия. Красимир Щерев има блестяща кариера като акордеонист, свирил е с прочути  международни състави като Виенската филхармония, Австрийския радиосимфоничен оркестър и др., а от 2003 г. е член на Klangforum Wien. Неговият талант и виртуозност допринасят за привилегията  изтъкнати съвременни автори да композират творби за акордеон, които специално му посвещават - сред имената са Олга Нойвирт, Пиерлуиджи  Билоне  и др.

Минути след края на концерта и преди своята среща-разговор с почитатели, Красимир Щерев  отдели време за слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по Хоризонт. Чуйте интервюто и интересните размисли на  музиканта от звуковия файл.

 


Прочети цялата публикация