Mvr.bg | 23.04.2018 12:21:16 | 726

6.6% е делът на потребление на незаконни цигари през 4-то тримесечие на 2017 г.

6.6% е делът на потребление на незаконни цигари  през 4-то тримесечие на 2017 г. Данните бяха представени на традиционната работна среща по темата на петте компании от „Инициативата срещу незаконната търговия“* и представители на правителството и правоприлагащите органи. Резултатите бяха представени пред министър-председателя Бойко Борисов, главния прокурор Сотир Цацаров министъра на финансите Владислав Горанов, министъра на вътрешните работи Валентин Радев, главния секретар на МВР Младен Маринов, директора на Агенция „Митници“ Георги Костов и представители на структурите на държавните институции, ангажирани с противодействие на контрабандата.  

През четвърто тримесечие на 2017 г. делът цигарите без български акцизен бандерол (6.6%) е с 1.2 процентни пункта по-ниско спрямо същия период на 2016 г. (7.8%),  с 0.4 процентни пункта по-ниско спрямо второ тримесечие на 2017 г. и с повишение от 0.6 процентни пункта спрямо трето тримесечие на 2017 г.

Резултатите от изследването по градове показват, че делът на потребление на цигари, непредназначени за българския пазар, в някои от населените места намалява. Едновременно с това, нивото остава значително над средното за страната в следните градове или се повишава чувствително:

 

Град

Трето тримесечие 2017 г.

Четвърто тримесечие 2017 г.

Хасково

21.3%

17.3%

Стара Загора

6.5%

11.3%

Пазарджик

15.3%

14.0%

Сливен

10.7%

10.0%

Видин

8.6%

10.0%

Свиленград

8.0%

28.0%

Асеновград

4.0%

8.7%

Сандански

5.0%

10.9%

Дупница

2.0%

11.0%

Ямбол

2.0%

12.7%

В следните градове нивото на потребление на цигари е по-ниско от средното за страната, а в други намалява значително:

Град

Трето тримесечие 2017 г.

Четвърто тримесечие 2017 г.

Варна

2.8%

4.4%

Шумен

2.0%

2.7%

Велико Търново

16.0%

5.3%

Монтана

1.3%

4.0%

Добрич

8.0%

4.7%

Перник

7.2%

5.3%

Компаниите от тютюневата индустрия подчертаха, че с най-голям дял от цигарите, непредназначени за местния пазар, традиционно остават т.нар. „illicit whites“ – марки, които са създадени с цел единствено да се продават незаконно и нямат аналог на легалния пазар. За поредна година данните посочват, че този тип незаконни продукти, остават сериозен проблем, предвид бързото масово разпространение и постоянната смяна на марките, които се  предлагат на нелегалния пазар.

Компаниите, участващи в проучването, изразиха за пореден път удовлетворение от работата и усилията на държавните институции към проблема с незаконната търговия с тютюневи изделия. Най-важните фактори за тях са това, че борбата с незаконната търговия е приоритет за правителството, проявената политическа воля и интерес на най-високо ниво, както и сътрудничеството на институциите и компаниите от Инициативата за борба с незаконната търговия с цигари, която води до положителни резултати. Компаниите подчертаха и че е необходимо повишено внимание към тези марки на незаконния пазар, които традиционно са в челните места на изследването през годините.

След отчитане на постиженията, бизнесът и правителството споделиха общо виждане, че има още потенциал за ръст на законния пазар и оптимизиране на приходите от акциз и отправиха послания за запазване на предвидимостта и стабилността на пазара.

На срещата присъстваха и останалите представителни асоциации от сектор тютюн – Национална асоциация на тютюнопроизводителите НАТ-2010, Асоциация на тютюнопреработвателите в България АБТ и Българска асоциация на търговите на тютюневи изделия БАТТИ. Представяйки гледните точки на всяка част от веригата на доставки в тютюневия сектор, те подчертаха, че секторът е високо регулиран и апелираха към правителството да не допуска въвеждането на екстремни регулации и забрани, които създават риск от скок на незаконната търговия, загуба на приходи, закриване на работни места и пречки за лоялната конкуренцията в легалния бизнес. Представителите на сектора подчертаха, че България успешно прилага всички норми на ЕС и че въвеждането на крайни ограничения би създало големи рискове пред борбата с незаконната търговия и успешното събиране на приходите от акциз.

Премиерът г-н Бойко Борисов подчерта, че правителството ще остане безкомпромисно в борбата с контрабандата и корупцията във всички сфери. Той отбеляза, че специално внимание трябва да се отдели на градовете, в които нивата на незаконно потребление са най-високи и резултатите ясно показват кои са те, а именно разположени предимно по пътя на магистралите в южна България – Хасково, Ямбол, Свиленград и други. Премиерът посочи, че въпреки незначителното увеличение на незаконна търговия от само 0.6%, това трябва да стимулира бдителността от правоохранителните органи в конкретни населени места. По традиция премиерът посочи срокове за реакция на органите по места и отчитане на причините за по-високите нива в някои от градовете. На базата на методологията на проучването, която бе визуализирана с помощта на специално видео, Премиерът подчерта обективността на изследването и направи сравнение между резултатите в България и тези на други страни-членки на ЕС, чиито принос за европейския бюджет е значителен. Г-н Борисов се ангажира с повдигане на въпроса за нивата на контрабандата в другите ЕС страни по време на предстоящите срещи на Съвета.  По думите му, огромните средства, които поради тази причина не постъпват в бюджета на ЕС, може да са решение по отношение на бъдещия бюджет за Кохезионна политика. По отношение на дискусията относно по-силните регулации в сектор тютюн, Премиерът допълни, че страната не би подкрепила рестрикции, които ще ни вкарат в „тъмния сектор“, като потвърди, че се полагат огромни усилия от всички органи и служби, които дават отлични и устойчиви резултати в сравнение с други страни в ЕС, и препоръча да се поощрят служителите от отговорните институции по местата, където се отчита подобрение на резултатите.

Главният прокурор Сотир Цацаров отбеляза на първо място, че едно от най-положителните аспекти на представянето е визуализиацията на методологията чрез специално видео и сериозното присъствие на представители на целия тютюнев бранш, с което ясно се опровергават доста тези, които се опитват да внушават прикриване на проблемите или несериозност на използваните методи на проучването. На второ място, г-н Цацаров, подчерта, че на общо европейско ниво резултатите за повече от добри, като преди нас са само страни като Италия, а страни като Великобритания, Ирландия и Франция водят класацията по ниво на незаконна търговия. Той подчерта също, че във вътрешен аспект са налице големи диспропорции между градовете и е необходимо внимание към определени населени места чрез извършване на обстоен анализ на резултатите. По отношение на нарязания тютюн, главният прокурор призова за прилагане на сериозни мерки, които да обхванат контрола върху всеки канал на незаконно разпространение, като интернет и „от врата на врата“, които са извън всякакви легални правила и попадат в сивия сектор. Що се отнася до посланията на сектора за предотвратяване на екстремни регулации, той подчерта, че мерките винаги трябва да се извършват пропорционално и с равна мяра спрямо останалите сектори на икономиката. Г-н Цацаров отбеляза, че настоящите регулации в сектор тютюн трябва да се запазят. 

*“Инициативата за борба с незаконната търговия“ стартира през 2010 г. В нея участват Бритиш Американ Табако ЕООД, Булгартабак Холдинг АД, Джапан Табако Интернешънъл България ЕООД, Импириъл Табако България ЕООД и Филип Морис България ЕООД , като нейна основна цел е да подпомага правоприлагащите органи в България в борбата срещу незаконната търговия с цигари чрез обмен на данни и други дейности.

Проучването се възлага на независима изследователска агенция от 5-те тютюневи компании, които са част от „Инициативата за борба с незаконната търговия с цигари” и се осъществява ежегодно за последните 10 години по метода на анализ на празни опаковки от цигари, събирани в 20 големи града на страната с над 47% от населението в България. В допълнение, незаконното потребление се измерва и в някои по-малки градове, резултатите за които също се представят отделно за  всеки от тях. В резултат на диалога между компаниите, Министерството на финансите и Агенция Митници се планират и допълнителни съвместни инициативи, свързани с борбата с незаконната търговия с тютюневи изделия.

Прочети цялата публикация