БНР | 23.04.2018 14:13:41 | 312

Владимир Тодоров: Сегашната система за часовете по кормуване може лесно да бъде манипулирана от автошколите


Големият проблем остава практическото обучение. Тези 31 часа, които трябва да шофират курсистите, за съжаление, някои фирми си позволяват не повече от 10-15 часа и тук вече имаме голям проблем. За това алармира в интервю за предаването „Нещо повече“ председателят на Българската асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи Владимир Тодоров.

Крайният резултат е, че имаме млади шофьори, които не са карали на магистрала. Те трябва да шофират 3 часа на магистрала, трябва да шофират в тъмната част на деня, в дъждовно време. Само че за тези 10 часа, той е карал ссъс редна скорост 25 км/ч в градски условия, не  е карал извън града, не е карал на магистрала и той се явява на изпит по практика. Незнайно как взима практическия изпит по маршрут, който познава и след което този човек, който е абсолютно негоден, участва в пътнотранспортни произшествия. Истината е, че има проблем  със самото кормуване и с недостатъчния контрол върху часовете.

Тодоров обясни, че се обсъжда да има електронно досие на водача, което да не може да бъде манипулирано или възможност за проследяване чрез GPS система на учебните автомобили: „Има технически възможности, които се обсъждат и аз съм сигурен, че Министерството на транспорта ще реши този въпрос. Ние го посочваме като съществуващ и те го отчитат, защото знаем, че сегашната система може лесно да бъде манипулирана от автошколите с тези хвърчащи хартиени бележници на водачите.

По отношение на новите закони за безопасно движение по пътищата той прогнозира, че до началото на следващата година трябва да има по-добро законодателство, но все още предстоят много обсъждания: „ Във всеки един от законопроектите за пътната безопасност има още много, много неща да се изчистват, да се добавят, някои неща трябва да отпаднат и ще следват поредица от допълнителни индивидуални срещи по браншове, за да придобият вид нещата и да се внесат в Народното събрание.

Той определи като положителни предложенията на „Пътна полиция“ за ненаказуемостта на чуждите водачи, които минават транзит през България, защото 90% от чуждите водачи, които правят нарушения, не ги плащат. Ще се търси и политически консенсус през зимните месеци да се кара само със зимни гуми и да не се позволяват летни с висок грайфер: „Идеята е да се раздели този закон и това да не продължава да бъде най-променяния закон“.

„Истината е, че пътната безопасност е сбор от много фактори и елементи. Нека да кажем, че обучението на водачите, инфраструктурата, събираемостта на глобите – това са неща, които стоят извън Закона за движение по пътищата. Там стоят правилата“, заключи той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация