БНР | 24.04.2018 10:41:20 | 348

Според БФС въвеждането на поименни билети е възможно, фенклубовете питат как, след като някои стадиони нямат трибуни


Футболните запалянковци са по-различни от всички останали спортни запалянковци. Останалите спортни състезания се провеждат основно в зали и там пропускателният режим е малко по-строг. Футболното хулиганство е в пряка зависимост от респекта на обществото към органите за сигурност и към реда и порядките като цяло. За съжаление, в България респектът към закона не е на необходимото ниво.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ Камен Костадинов - член на Изпълкома на Българския футболен съюз по повод инцидента на мача „ЦСКА-Левски“ преди седмица, когато бяха ранени двама служители на жандармерията и последвалите предложения за законови промени.  Той е категоричен, че трябва да се търси индивидуална вина на извършителите на хулигански прояви:

„Абсолютно съм съгласен с моите колеги, че не бива футболните клубове и техните фенклубовете да носят някаква колективна вина. Има вече, в 21 век, достатъчно надеждни технически средства. Има разработен софтуер, който при зададени определени физиономии на лица, за които е известно, че многократно са нарушавали закона, могат да не бъдат допускани въобще до стадиона. Тези технически решения са скъпи, но не чак толкова скъпи, че да не може да си ги позволи държавата. За мен, посегателството към групи, което се случва на футболни мачове, може да бъде приравнено почти на терористичен акт. Няма голяма разлика, когато поставяш под заплаха живота, здравето и сигурността на голяма неидентифицирана група от хора от това да извършиш някакъв терористичен акт.

Според Костадинов, МВР не бива да бъде колективно посочвано като виновник, че е допуснало на стадиона да бъдат внесени бомбички.   Той е категоричен че инициативата за поименните билети е възможно да се реализира. Подобни практики има в много европейски страни, допълни той.

„Да се надяваме че това ще бъде последният инциден, според мен, е малко наивон, но се надявам, че значително ще се подобрят нещата. За съжаление, в България обикновено изчакаме да се получи някакъв трагичен случай, след което започваме да взимаме мерки срещу очевидни и преди трагичния случаи ситуации“.

Председателят на Националния фенклуб на „Левски“ Степан Хиндлиян обаче не се съгласи  с Костадинов за въвеждането на поименни билети, което определи

като „див популизъм“:

„Нека да си излязат от кабинетите и да не ми говорят врели-некипели, а да погледнат наистина за какво става въпрос. Няма как да говорим за поименни билети в българските условия, при положение че базите, на които се играят футболни мачове, са отвратителни. Как господин Костадинов ще ме накарате да имам поименни билети, когато отида на гостуване на стадиона на „Ботев-Пловдив“ в Коматево, където се седи на тъч - линията и се гледа мача зад една решетка и няма трибуна? Как, господин Костадинов, ще ме накарате да има поимени билети и ще знаете аз къде стоя на стадиона в Благоевград, където гласуващата  публика влиза през една селска пътека, осеяна с камъни, минава през една порта в гората и така стига до стадиона?“

Дори и на стадиони, на които има условия, в секторите за агитки и няма как да се случат поименните билети, защото там хората стоят прави и сменят местата си, каза той и допълни: 

„БФС се задължава футболните клубове да харчат огромни пари за видеонаблюдение и те го правят. В същото време, по настояване на полицията, мачът между „Левски“ и „ЦСКА – София“ се играе на Националния стадион, където камерите за видеонаблюдение са аналогови и са останали от някой от предишните векове. Имах неприятното занимание да бъда принуден да гледам видеозаписи след мача миналата седмица от камерите на Националния стадион и трябва да ви кажа, че положението е трагично - нищо не се разпознава“ .

Съвместната работа на фенклубовете и МВР е свила „до санитарен минимум“ инцидентите около мачовете, категоричен е председателят на фенклуба.

„Факт е в същото време, че нито полицията, нито ние с нашите стюарди и с нашата превантивна дейност и това, че познаваме огромната част от хората, които ходят на стадионите, можем да бръкнем в гащите на всеки един кой какво носи. Съжалявам че ще, но колкото и да са изолирани тези инциденти, нещо подобно би могло да се случи отново и е въпрос на време да се случи. Трябва да се оправят базите, да се работи с публиката, да се правят програми, семинари, обучения“.

Не бива лицензионните комисионни в общините и в БФС да лицензират потенциално опасни стадиони, категоричен е Хиндлиян, който определи тези стадиони като „буре с барут“.


Прочети цялата публикация