БНР | 24.04.2018 14:16:07 | 160

Каква е причината за арестите в "Автомобилна администрация" и до какво ще доведат те


Не е тайна, че агенция „Автомобилна администрация“ е оголена от хора, а тези, които са останали, не знам доколко имат капацитет да упражняват тази дейност.  

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ председателят на Националния съюз на превозвачите Красимир Лалов. Той допълни, че изпълнителният директор на Агенцията е болен и с дейността е натоварен само заместникът му - доскоро главен секретар.

„Тоест, понятия „шеф на агенция“, „заместници“, едни от които, по задължение е контролиращ контролната дейност, няма от 2 години. От три години няма директор на дирекция ДАИ. Нещата, сами по себе си, предразполагат един селскостопански двор, който няма ограда. 

Какво ще се открие в Благоевград малко ме съмнява дали е това, за което се говори или нещо друго, защото там е царството на фирмите, които са регистрирани на един адрес – 50-60 фирми – малка офшорна зона, на определени хора, които нямат нищо общо с България, но техните камиони се движат под егида на български лицензи и с български номера. Обикновено шофьорите им са гърци или македонци…“.

Сага с корупцията в Автомобилната агенция, според Лалов, наподобява параграф 22. Ако всички средства са били прибирани от инспекторите, които не пишат актовете, никой не би работил повече от 2 години, пошегува се той. 

Доколкото си спомням, парите които бяха намерени преди две години при един началник на „Автомобилна администрация“ бяха шестцифрена сума. Шестцифрена сума, в България, не пада от тавана и не се държи под гардероба“

Лалов нарече показните арести „добра мизансцена“ за снимането на филми:

„Не е въпроса как арестуваш хората, а какво вършиш. Хората могат да се прибират съвсем тихо без да се травмира обществото, защото обществото не е виновно, но да са готови и нещата да се движат бързо. Ние продължаваме да питаме: „Какво става със случката от преди две години“. Отговорът е прост - нищо не става!“

Лалов припомни, че превозвачите са предлагали да участват в комисиите за избор на  регионални директори на ДАИ и ва отговорните постове в автомобилната агенция.

Александър Цветков, който беше министър по време на първите уволнения в „Автомобилна инспекция“ от лятото на 2009 година заради скандал със  закупуването на шофьорски книжки коментира, че ниските заплати на служителите в ДАИ са причината никой от наследниците му на поста да не успее да се справи с корупцията в структурата:

„Инспекторите, които работят в тази структура, получават изключително ниски възнаграждения и това ги прави прави благодатна почва за корупционни практики. Според мен е недопустимо от хора, които получават 500-600 лв., да се очаква да бъдат квалифицирани, да познават законите и да работят самоотвержено на пътя. Възлагаме много големи надежди на тях, а същевременно не получават адекватно възнаграждение.  

Това касае всички структури, в които има подобен проблем. Естествено че високото възнаграждение не е панацея за решаването на този проблем, но смятам, че е един основен фактор. Смятам, че в ДАИ трябва да се търси решение в няколко основни направления. Първото е въвеждане на колкото се може повече високи технологии и техника, която да следи и да бъде в помощ на работата на инспекторите.

Цветков припомни, че със въвеждането на видеонаблюдение в пунктовете за технически прегледи, нарушенията драстично са спаднали.

„Разбира се, не можем да кажем, че с това ще решим проблема, ако въведем все повече технически средства за контрол, защото в крайна сметка кой контролира контролиращите. Тук е мястото на неправителствените организации и на отварянето на тези служби към обществеността, защото обществото трябва да бъде най-големия контрольор в крайна сметка -  гражданския контрол. Когато се вижда, че на тези сигнали се обръща внимание и че има резултат, това стимулира хората да подават все повече сигнали и да усещат, че има справедливост“. 


Прочети цялата публикация