БНР | 24.04.2018 15:36:36 | 227

Б. Ангелов: Отказът на Рахой да подпише Софийската декларация не е изненада, но той няма да спре целия процес


Заради отказа на Испания да подпише документ, под който стои подпис и на косовски лидер,  вместо 28 + 6 страни от Западните балкани е възможно Софийската декларация да бъде подписана само от страните членки

Борислав Ангелов  - политолог и  специалист по геополитически въпроси на Балканите коментира за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“  припомни, че Испания е една от държавите, която е възпрепятствала ЕС от изготвянето на обща позиция за независимостта на Косово преди години:

За мен, това не е никаква изненада. Не бива да забравяме, че самата Испания има проблем с Барселона, който още не е разрешен.

Това е смелостта на старите страни-членки. Не бива да забравяме, че Испания има самочувствие. Тя е, все пак, една от големите държави в Европейския съюз, а има самочувствие на бившия императора и колониална сила - да отстоява своите интереси и да има отделен глас“.

Според Ангелов, евентуален подпис на Рахой под документ с Косово може да се тълкува като предателство в Испания. Търсени варианти за срещата в София, които да удовлетворят всички участници в нея, убеден е политологът:

„Не бива да забравяме, че наскоро българският министър-председател каза, че са възможни няколко формата и варианта на самата среща на върха именно заради Косово. Те могат да бъдат отделни срещи за някои от въпросите, така че държавите, които не биха желали да се подписват под някой документ, да не участват или, ако участват, тяхното ниво да бъде по-ниско“.

Според Ангелов, тезата му се потвърждава от това, че медиите в Испания съобщават, че Рахой ще участва в неформалната вечеря на лидерите на страните-членки от ЕС на 16-и, след което веднага ще си замине за Мадрид и няма да участва в официалната среща Европейски съюз - Западни Балкани на 17-и.

Той няма да обаче сложи спънката - да спре целия процес. Той не иска да бъде обвиняван, че с едно такова действие спира процеса на интеграция на Западните Балкани“

„Не бива да забравяме, че и Сърбия има различна гледна точка спрямо Косово“, припомни той.

Говорителят на постоянното представителство на България в Европейския съюз Геновева Червенакова заяви, че посланиците на всичките 28 страни-членки, включително Испания, са одобрили проекта на текста на декларацията, която ще бъде приета на срещата в София. Ангелов коментира, че шансовете на Албания и Македония може би са по-големи, но ситуацията в Босна и Херцеговина също не е лесно да бъде разрешена бързо.  Сърбия пък иска да си запази възможността да  поддържа добри отношения с Русия, въпреки че вижда своето място в Европейския съюз. Специфична особеност е, че страната не иска да става членка на НАТО.

На срещата в София трябва да се даде перспектива за икономическото, социално и инфраструктурно развитие на Балканите, категоричен е политологът:

„Ние не сме много добре свързани помежду си инфраструктурно, което спира цялостното ни икономическо и търговско взаимодействие“.

От днешната среща на Борисов с лидерите на Румъния, Гърция и Сърбия може да очакваме разговори по конкретни теми, смята Ангелов:

„Да става ясно  ще се  работи ли по проектите, които бяха казани още на първата среща - газовете проекти, железопътната инфраструктура, свързаността между столиците, дали ще търсят възможности за привличане на китайски инвестиции“...

Според Ангелов, българското Европредседателство протича "много добре".

Прочети цялата публикация