БНР | 25.04.2018 10:15:13 | 125

Александър Сивилов: В Никарагуа се задава поредната цветна революция


Продължават протестите в Никарагуа срещу лявото правителство на Даниел Ортега. Има голяма вероятност случващото се в Никарагуа да се окаже поредната от цветните революции, коментира в предаването "12+3" историкът и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Александър Сивилов:

"Ставките в Латинска Америка вече са много високи. Там ще се съберат интересите на Русия и САЩ. Доналд Тръмп има много активна политика в региона на ограничаване правителствата, които не му харесват. Реформата, за която се смяташе, че стартира протестите, в момента е оттеглена, но същевременно не виждаме деескалация. Църквата се включи в процеса на омиротворяване."

Идеята беше да се намалят пенсиите с 5% заради недостиг във фондовете на осигурителния институт с около 80 милиона долара, а от страна на работниците и работодателите вноската да се повиши (съответно с 0.75% и с 3.5%), но не с величини, които биха могли да предизвикат такава реакция, поясни Сивилов.

В Куба след избора на новия държавен глава Мигел Диаз-Канел, който декларира, че няма да се отклонява от пътя на Революцията, се наблюдава опит за направляван преход, смята Александър Сивилов. "Реално Канел тепърва ще трябва да доказва, че няма да отстъпи от принципите на революцията, а другото – да се докаже пред хората, чакащи сериозните промени. Безспорно в Куба вече се усеща тази голяма промяна, започната от Раул Кастро", посочи историкът:

"Раул Кастро не се опита например да посегне върху някои основни завоевания на кубинците вследствие на Революцията - безплатното здравеопазване и образование и един наистина много нисък, но съществуващ жизнен минимум, който се осигурява на абсолютно всички. Тоест, там хората няма как да изпаднат от социалната система – нещо, което за съжаление в много от европейските държави се случва. Ако това се запази и започнат бързи промени в друга посока - на възстановяване на икономиката и включване на повече чуждестранни инвестиции, вероятно е възможно да се появи нов модел на развитие, какъвто би бил кубинският."

Според Сивилов администрацията на Доналд Тръмп демонстрира грешен подход:

"Когато Барак Обама започна сближаването, движението в самото кубинско общество за промени бяха много по-силни, отколкото са сега. Твърдата реакция на Вашингтон и натискът от страна на кубинското лоби в Маями кара обществото на Острова д асе консолидира и да се обедини срещу натиска, който идва отвън. Докато имаме силен натиск от страна на САЩ, шансът да бъде запазено статуквото е много по-голям. Ако това се промени и САЩ започнат да действат с по-меки средства, вероятно промените ще са много по-бързи."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация