БНР | 25.04.2018 11:08:58 | 248

Сблъсък на САЩ и Франция с Иран, ЕС и Русия по ядрената сделка с Техеран


Лидерите на САЩ и Франция призоваха за нова сделка, която да ограничи ядрената програма на Техеран, но иранският президент бързо отхвърли искането им, а ЕС и Русия заявиха, че сегашното споразумение трябва да остане, предаде АФП.

Призивът на две от страните, които през 2015 г. подписаха споразумението, станат при държавната визитата на френския президент Еманюел Макрон във Вашингтон, където US колегата му Доналд Тръмп му организира пищно посрещане.

Тръмп нарече сделката „ненормална“ и „нелепа“ въпреки европейските призиви да не се оттегля от нея. Президентът настоя за по-обхватно споразумение, която да ограничи и ракетната програма на Иран и подкрепата му за екстремистки групи в Близкия изток

Макрон каза, че такава сделка трябва да наложи по-строги условия на Иран, включващи и решение за Сирия, където Техеран подкрепя режима на президента Башар Асад.

Иранският президент Хасан Рохани днес постави под въпрос легитимността на исканията за нова сделка с Техеран. „Заедно с лидер на европейска държава те казаха: Искаме да решаваме по споразумение, постигнато от седем страни. За какво и с какво право“, каза той в реч.

Външният министър на ЕС Федерика Могерини настоя днес, че сегашната сделка с Иран работи и е „необходимо да бъде запазена“.

Почти по същото време Кремъл заяви, че „няма алтернатива“ на споразумението. „Смятаме, че засега то няма алтернатива“, каза говорителят Дмитрий Песков пред репортери. И посочи, че позицията на Иран по темата е най-важна.

Тръмп заяви по-рано, че „трябва да се направи сделка, която да обхваща Йемен и Сирия“. „Без значение къде в Близкия изток, навсякъде се виждат отпечатъците на Иран зад проблемите“, добави той.

Макрон каза, че не знае дали САЩ ще останат част от сделката, когато на 12 май изтече срока Тръмп да поднови ангажимента на САЩ. Той посочи, че иска „да се работи по нова сделка с Иран“, в която ядреното споразумение да бъде само една част.

Тръмп и Макрон не намекнаха при изявленията си във вторник дали Иран ще получи нещо в замяна, ако направи отстъпки по програмата си за балистични ракети, действията си в Близкия изток или се съгласи да удължи контрола над ядрената си програма след 2025 г.

Верен на себе си, Тръмп също така не даде признаци какво ще е решението му на 12 май. „Това е сделка с гниещи основи. Лоша сделка, с лоша структура. Тя се проваля. Ще видим какво ще стане на 12-и“, каза той.

Европейските съюзници на Тръмп постоянно се опитват да го убедят да не напуска сделката от 2015 г., която облекчи силните санкции срещу Иран и гаранции за гражданска ядрена програма в замяна на намаляване на обогатяването, което може да произведе материал за ядрени оръжия.

Очаква се германският канцлер Ангела Меркел да поднови този призив при визитата си във Вашингтон в петък.

Междувременно Иран предупреди, че ще увеличи обогатяването на уран и други ядрени материали, ако Тръмп излезе от споразумението, което предизвика остро предупреждение от страна на US президента.

„Те не бива да рестартират нищо. Ако го направят, ще имат големи проблеми, по-големи от всякога преди“, каза Тръмп.

Прочети цялата публикация