БНР | 25.04.2018 16:50:30 | 177

Премиерът на Бавария иска кръстове в административните сгради


План за задължително поставяне на кръстове в сградите на местната администрация в германската провинция Бавария предизвика гневна реакция от опозиционни политици, а виден духовник обвини регионалните власти в лицемерие преди предстоящи избори, предаде БТА.

Силно консервативният Християнсоциален съюз (ХСС), който е баварският съюзник на консервативния Християндемократически съюз (ХДС) на германската канцлерка Ангела Меркел на национално ниво, е изправен пред сериозно предизвикателство в лицето на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) на изборите през октомври.

Предложението на баварския премиер Маркус Зьодер за поставяне на християнския символ във всички сгради на местната администрация почти със сигурност ще бъде оспорено в съда за нарушаване на законите за религиозна неутралност, посочва Ройтерс.

Зьодер обаче каза, че разпятието се поставя не като християнски символ, а като символ на идентичността на Бавария.

„Искаме да отправим ясен сигнал, че хората имат желание да подчертаят своята идентичност", каза той, след като беше сниман как поставя украсен дървен кръст на стената в своята канцелария.

Бавария бе на предната линия при мигрантската криза през 2015 г., когато над един милион души, бягащи от война и бедност в Близкия изток, Африка и Централна Азия, пристигнаха в Германия, което засили подкрепата за АзГ.

ХСС се дистанцира от решението на Меркел да приеме бежанците. Бившият баварски премиер Хорст Зеехофер, който сега е вътрешен министър във федералното правителство, каза при поемането на новия си пост, че ислямът „не принадлежи на Германия“.

АзГ, която се противопоставя на мюсюлманската имиграция, отхвърли предложението за поставяне на кръстове като „обичайната политика на жестовете“.

„Християнският кръст се превръща в изборен аксесоар, а в същото време консерваторите отказват да защитават основните ни ценности с истински действия“, заяви съпредседателката на партията Алис Вайдел.

Дори духовници разкритикуваха плана.

„Мнозина смятат за провокация и лицемерие начина, по който говорите за християнството“, заяви свещеникът Буркхард Хозе в отворено писмо до Зьодер.  „Спрете тази злоупотреба с християнството и неговите символи като предполагаема защита от исляма“, написа свещеникът, който служи пред студенти във Вюрцбургския университет.

Прочети цялата публикация