БНР | 01.05.2018 12:57:10 | 182

На фона на общата ни неудовлетвореност успяваме да запазим едно ниво на щастие


На фона на общата ни неудовлетвореност успяваме да запазим едно ниво на щастие и да не го помрачим от условията, в които живеем. Този извод направи в предаването "12+4" психологът доц. Маргарита Бакрачева, която коментира проучване на "Галъп" за дела на усилията и късмета в нагласите на българите:

"По-негативна е тази група, която смята, че късметът е една константа и е като съдба - или се раждаш с късмет, или напротив - раждаш се без късмет. Негативният момент тук е, че хората остават до известна степен пасивни, тъй като поддържат една визия, че нещата не зависят от тях и те нямат контрол върху живота си. Докато другата група, която смята и приема, че късметът е нещо, което се губи и всеки мисли, че има лоши и некъсметлийски и обратното - късметлийски дни - това е една здравословна позиция и води до малко повече оптимизъм. Когато се чувстваме късметлийски да използваме това, така че да направим повече неща от тези, които искаме."

Като нация сме в нормата по много показатели, но в размирни и кризисни ситуации се повишава процентът на онези, които вярват в конспиративни теории, отбеляза специалистът. Според Бакрачева конспиративните обяснения са защитна реакция:

"Тоест, ние се опитваме да се защитим, когато нямаме информация и тогава приемаме, че нещата не зависят от нас. Факт затова е, че от хилядолетния има поверия - черната котка, петък 13, счупеното огледало - това са все механизми, които имат защитен характер и ни помагат да се отърсим от отговорността, че ние можем да управляваме и да носим отговорност за всичко."

Относно конспиративните теории сме в "нормата" – по света хората, които отдават нещата на външни фактори, независещи от тях, са между 34 и 40%, допълни психологът.

Бакрачева подчерта, че чувството за късмет е изконно и не се влияе толкова от технологиите, по-скоро се променя обяснението на нещата, които са извън наш контрол и които се случват прекалено бързо в глобален мащаб. 

Анализирайки данните за участието в хазартни и лотарийни игри Маргарита Бакрачева посочи високия процент играещи подобен тип игри въпреки, че са наясно с малкия шанс да спечелят:

"За мен има лично положителен елемент, тъй като въпреки всички негативни неща и недоверието, което споделяме като цяло, че ни манипулират, че не вярваме, спада доверието и в институциите, но въпреки това съумяваме да разчитаме и да вярваме, че може пък и един път да извадим късмет, даже и да не познаваме такива хора."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация