БНР | 02.05.2018 14:29:22 | 157

Арман Бабикян: Бедността, корупцията и псевдодемокрацията са причина за протестите в Армения


Реалността в Армения отдавна не е изключително балансирана спрямо желанието на хората по простата причина, че страната се намира в тежка зависимост от политиката на Москва след един конфликт, който в момента може да се тълкува като замразен конфликт, между Азербайджан и Армения за Нагорни Карабах. Зависимостта на Армения от Москва стана тотална, а това беше една от републиките на бившия Съветски съюз, която първа, заедно с прибалтийските републики, въстанаха срещу диктата на Русия над останалите съюзни републики на бившия Съветски съюз.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ PR - експертът Арман Бабикян  по повод протестите в Армения.  Бедността, корупцията и  псевдодемокрацията са причина за протестите в страната, а сблъсъкът не е идеологически, категоричен е той.  Според експерта България не е достигнала до такъв момент, в който идеологически противници да застанат рамо до рамо в битка за защита на националните интереси.

По повод обявеното от Жан-Клод Юнкер, че отпускането на пари от европейските фондове ще бъде обвързано със спазването на принципите на правовата държава,  експертът коментира, че това е добър знак, ако стане реалност, а не само заплаха:

„Безучастното и демократично и скромно поведение на Брюксел спрямо България дори доведе до разочарование. Днес, когато биваме заплашени с орязване на фондове заради начина, по който те се управляват в България и заради липсата на данъци от Съдебната система, някои ще кажат: „Ето, отрязаха малките“, други ще се оправдаят, че ЕС го прави, защото се налага да стигне колана заради напускането на Великобритания, но това са оправдания. Мотивите са ясно изразени от Юнкер - тези които не спазват общите правила, ще бъдат наказани. Разбира се, и общите идеали…

…Вече имаме страни като Австрия, Унгария, а в някаква степен и България, където националисти са във властта, които подлагат под съмнение общите ни ценности и идеали в Европейския съюз и са склонни да вървят към тякакъв патриотарски националпопулизъм, който гласи, че нашите страни, под някаква форма, са игнорирани или се приемат решения, които са против тяхната воля, или пък ги ощетяват. Знаете, че решенията в Европейския съюз не се вземат по този начин, но се гради регионален имидж много лесно по този начин. Именно затова урбанизацията на част от страните в Централна и Източна Европа ще получи адекватен отговор. Мисля, че за първи път той прозвучава през речта на Макрон в Европейския парламент, а сега чуваме отзвука“.


Прочети цялата публикация