БНР | 03.05.2018 05:21:19 | 124

Орлин Спасов: Надявам се да се събуди политическата воля за промени в медийния сектор


„Надявам се, че най-сетне този доклад ще събуди политическата воля за промени в медийния сектор в България“. Това каза в предаването „Преди всички“ Орлин Спасов – изпълнителен директор на Фондация „Медийна демокрация“, относно доклада за медийната свобода, който ще се обсъжда днес в Европейския парламент.

„Става дума за един ключов документ. Аз съм обнадежден от него. Освен многобройните препоръки, в доклада се съдържа и много сериозен анализ на проблемите пред медийната среда в ЕС. Струва ми се, че България като страна, която се намира на последно място по отношение на медийната свобода в ЕС, има много какво да научи от този доклад, да изведе важни изводи за бъдещи политики по отношение на медиите“.

За България може да разгледа въпросът за силната концентрация на собствеността на медиите, каза Спасов и обясни какво съдържа докладът в тази насока:

„В тази сфера се предлага не просто да се разкрие кой е собственикът на една или друга медия, но и да се внесе яснота относно източниците на финансиране – какъв е произходът на капиталите, които стоят зад медиите, и да се изясни управлението – кой точно управлява и каква е връзката между управлението на медиите и капиталите, които стоят зад нея. Това засяга пряко и България. Ако тук имаме някакви решения в скоро време, това ще подобри значително средата“.

Като друг голям проблем, свързан със страната ни, е финансирането на медии от страна на държавата. Докладът показва, че този проблем не е само в България, отбеляза експертът и добави:

„Би било много позитивно, ако участието в обществени поръчки на дружества, чиито краен собственик е медия, бъдат регламентирани и направени по-прозрачни, както препоръчва докладът – той дори е и по-краен и казва, че може и да се забрани такова участие“.

За обществените медии 

„Страните се призовават освен да увеличат финансовата подкрепа, но също да се въздържат от каквото и да било участие или намеса в редакционните решения или в работата на тези медии. Също се изисква от държавите чрез ясно дефинирани регулаторни рамки да избягват всякаква правителствена, политическа или търговска намеса в работата на обществените медии“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  


Прочети цялата публикация