БНР | 04.05.2018 04:43:51 | 86

Биопроизводители се заканват да дойдат пред земеделското министерство заради забавени пари


За мен е изключително необяснимо защо България гласува "въздържал се" в Съвета на министрите по въпроса за неоникотиноидите. Това заяви в предаването "Преди всички" Албена Симеонова от Асоциация "Биопродукти". Тя припомни, че преди дни опасните за пчелите и причиняващи масовата им смърт химически субстанции за пръскане на земеделските площи бяха забранени от Европейския парламент. Според Симеонова точно преди седмица министърът на земеделието Румен порожанов е давал индикации, че България няма повече да позволява използването на тези пестициди.

Във връзка със сигналите за масово измиране на пчели във Великотърновско и съмненията на местните пчелари, че това се случва заради пръскане с въздушна техника Симеонова апелира Агенцията по храните да провери тези полета. В момента масово пръскат с въздушна техника, а това е забранено, допустимо е само при форсмажорни обстоятелства, уточни тя:

"Пръскането с въздушна техника е забранено, а това е масово явление в България. Това кой го контролира? Ако те минат над моето биополе и го отровят и го напръскат, аз ще загубя сертификата си."

Биофермерите у нас са 7 200 и за втора поредна година плащанията към биопроизводителите се забавят. Става въпрос за плащания по мярка 11 и 214, които е трябвало да бъдат платени до края на април, а преди това е имало и обещание да бъдат изплатени до края на март. Това са 100% европейски пари, поясни Албена Симеонова и допълни, че се изчаква допълнителна информация от сертифициращите организации, което е могло да се направи между януари и март.

"Не можете да си представите на какъв хал е българския биопроизводител в момента! Всеки биопроизводител има нужда от средства. Не сме си платили рентите на хората, които са ни дали земите си, а само чуваме от медиите колко е важно здравословното хранене", отбеляза Симеонова.

Тя подчерта, че много от операциите в биопроизводството се извършват на ръка, както и факта, че повечето биопроизводители живеят в селата и така  възпрепятстват обезлюдяването им, а с методите си на производство опазват климата и околната среда. По думите й, "парите за биоземеделие свършиха, защото има много желаещи да станат биоземеделци" е изключително "глупаво и повърхностно твърдение":

"Съгласно плана за развитие на биологичното земеделие в България до 2013 година процентът на земите, заети с биокултури, трябваше да бъде 8. В момента този процент е дори под 5. Поради факта, че парите са свършили над 1 000 биофермери са се отказали да се занимават с биологично производство. Голяма част от тях, които познавам, продължават да са биофермери, но не го заявяват, защото няма средства. Ние водим борба д асе намерят такива средства. Има доста неработещи мерки от Програмата за развитие на селските райони и тези средства спокойно могат да бъдат насочени към нас. За нас се оказва, че няма пари."

Биофермерите се заканват да дойдат пред земеделското министерство.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация