БНР | 04.05.2018 14:24:59 | 310

Проф. Литов: Последната работа на Хокинг показа, че многообразието на паралелни вселени не е чак толкова голямо


„Последната работа на Стивън Хокинг показва, че в действителност многообразието на паралелни вселени не е чак толкова голямо - те могат да се отличават една от друга, но тези разлики не би трябвало да бъдат много големи“. Това коментира в предаването „Хоризонт за вас“ проф. Леандър Литов – ръководител на българските учени в ЦЕРН. Той обясни:   

“Наблюдаваме една много малка част от вселената. Смело правим предположение обикновено, че цялата останала вселена изглежда по същия начин, че законите на физиката са същите. В идеята за Големия взрив – схемата, по която се е раждала и развивала вселената - в един миг се раждат едновременно пространство, време и материя и много скоро, веднага след раждането на вселената, настъпва един процес, който наричаме инфлация. Това е процес на взривообразно, много бързо разширяване на вселената. Ние приемаме, че този процес е бил много кратък и за това парче от вселената, което наблюдаваме, това твърдение е вярно. Въпросът е дали това е така с останалите части на вселената, които ние няма как да наблюдаваме. Отговорът е, че тази инфлация е такава, че може да продължава вечно. В едни части на вселената тя е спряла, а в други – продължава и в момента. От тук следва, че вселената може да си я представим като мозайка от парченца, които са драстично различни едно от друго. Това е началната идея за множество съседни вселени“.

Проф. Леандър Литов каза още, че в момента съществува проект, за да се построи нов експеримент, който ще бъде изнесен извън Земята: „Той ще има необходимата чувствителност към нискочестотни гравитационни вълни. Ако имаме късмет да наблюдаваме с такава честота това ехо от този Голям взрив и от това разширение на вселената, тогава имаме шанс да проверим този модел. Нещата не са безнадеждни, има ясна идея какво и как може да бъде наблюдавано, за да се провери тази теза – дали вселената изглежда еднакво навсякъде“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация