БНР | 05.05.2018 06:37:02 | 159

Протестите в Армения и разпускането на ЕТА - акценти от изминалата седмица



Отминаващата седмица беше ключова за Армения. Дадоха резултат протестите начело с опозиционния лидер Никол Пашинян.
На 1 май се провали изборът му за премиер от парламента, където управляващата Републиканска партия има мнозинство. Той призова за гр ажданско неподчинение. Хиляди откликнаха и блокираха пътища и сгради.Протестите бяха прекратени, след като Пашинян заяви, че  вече има достатъчно подкрепа в парламента, за да бъде избран за премиер.
На повторното гласуване Републиканската партия няма да поставя пречки, заяви лидерът на парламентарната й група.

В Москва хиляди излязоха на протест срещу блокирането на достъпа до платформата "Телеграм" . Московски съд взе това решение заради отказ на администраторите на платформата да предоставят на властите криптираните данни на потребителите.  

Военните разходи в света са нараснали миналата година с милиард и половина долара. Това е най-високият ръст от края на Втората световна война, твърди доклад на стокхолмския международен институт за мир.   
Начело продължават да са Съединените щати, които са вложили 610 милиона евро повече. Ръст отбелязва и Китай. Увеличени разходи имат и почти всички страни от НАТО.
Русия отбелязва сериозен спад на военните си разходи заради икономическите трудности, отчитат експертите.

Във връзка с новата дългосрочна финансова рамка Брюксел предложи получаванетото на европейски средства да е обвързано със спазването на принципите на демокрацията.
Това е първият бюджет след излизането на Великобритания, което оставя многомилиарден недостиг. Германия е най-големият вносител  в общата хазна. Сега Берлин ще трябва да плаща с около 10 - 11 милиарда повече. Австрийският канцлер Себастиян Курц предупреди, че преговорите ще са дълги и мъчителни и настоя за по-пестелив Европейски съюз.

Още теми от света - в звуковия файл.

Прочети цялата публикация