БНР | 05.05.2018 09:27:19 | 163

Защо премиерът Тереза Мей е на прицел буквално от всички части на политическия спектър?


Решението за оставането на Великобритания под някаква форма в митническия съюз или напускането му продължава да е "главоболие номер едно" за премиера Тереза Мей, която беше сериозно притисната от привърженици на твърдия Брекзит да се откаже от предпочитания от нея модел на "митническо партньорство". Именно той оставя вратата отворена за връщане към митническия съюз - нещо, което обаче по думите на хардлайнерите обезсмисля целия процес на напускане на ЕС, защото страната няма да може да сключва свободни търговски споразумения по света.

Британският премиер искрено се надяваше, че ще успее да убеди колегите си от така наречения "военен кабинет" или 11-те ключови министри, на проведеното важно заседание, да я подкрепят за "митническото партньорство" с ЕС след Брекзит, но това не се случи. Макар и да не са известни пълни подробности от заседанието, решение не беше взето, а според изтекла вътрешна информация, Мей е била шокирана, че кабинетът не я е подкрепил. 

Все пак това, че решение на заседанието не беше взето, не е чак толкова лоша новина за Тереза Мей, защото ако тя беше решила да не се съобрази с мнението на може би преобладаващото мнозинство, вероятно щяха да последват оставки на висши фигури и правителствена криза.

Трудните решения обаче все някога трябва да бъдат взети, защото, както заяви депутат от Лейбъристката партия, до постигането на споразумението с ЕС за бъдещите търговски отношения остават само шест месеца, а правителството все още обсъжда варианти за митническия съюз. "Митническото партньорство" на Тереза Мей означава Великобритания да прилага митническите тарифи на ЕС на границата си за стоки, преминаващи транзитно през нейна територия, като след това ги превежда на ЕС плюс собствените си мита за стоките, предназначени за страната. Вариантът на противниците на премиера е нещо като съществуване на невидима граница благодарение на високотехнологични въведения за запазване на нормалния стокообмен.

"Когато Тереза Мей застана и заяви, че "Брекзит означава Брекзит", хората се питаха "Какво означава това". Това със сигурност не означава да бъдем осакатени от европейските съдилища, а сами да поемем абсолютен контрол върху всичко, не да бъдем събирачи на мита и такси за ЕС. Избирателите ми не гласуваха за някакъв поливинчат общ пазар с един крак в ЕС, което самата Тереза Мей заяви, че не иска да се случва", коментира депутатът от Консервативната партия Найджъл Еванс.

В Брюксел всъщност не гледат с добро око и на двата варианта, определяйки ги като "научни измислици", а във Великобритания като че ли отново забравят, че всъщност преговарят и с ЕС, така че който и вариант да бъде избран за момента не решава фундаменталният проблем с постигането на споразумение с Брюксел. 
"Твърдо убеден съм, че на базата на това, което тя свърши досега, Тереза Мей ще успее да постигне споразумение и в кабинета, и в парламента", заяви оптимистично вицепремиерът Дейвид Лидингтън.
"Като се замисля, всички експерти и преди срещата на високо равнище с ЕС през декември, и преди тази през март, казваха, че споразумение е практически невъзможно, че сме в криза, но премиерът с много търпение в преговорния процес, с избистряне на детайлите, е на пътя на сделка, която е добра за всички хора в Обединеното кралство", добави той.

Брекзит и в частност митническият съюз и северноирландската граница далеч не са единствените проблеми, които разклащат позициите на премиера. Скандалът с неправомерното депортиране на хора от "поколението Уиндръш" от Карибския басейн, погрешно причислени в графата нелегални имигранти, взе застрашителни размери. Жертва стана вътрешният министър Амбър Ръд, която подаде оставка. Междувременно в Англия се проведоха местни избори. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация