БНР | 06.05.2018 07:11:22 | 145

Бойните маршове на България изплуват от забравата


Много от бойните маршове на България са били заплашени от забрава преди президентът на агенция „Фокус“ Красимир Узунов да се нагърби със задачата да издири оригиналите текстове и партитури. Той е обикалял антикварни магазини, купувал стари плочи и партитури, за да реставрира станалите толкова неудобни след 1945 година бойни маршове. За предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ той сподели, че „Велик е нашият войник“ е написан преди почти 100 години край Охридското езеро. Тя е химн на българската армия от 2005 година, но тогава се оказва, че нито Златния фонд на БНР, във военните архиви има звукова памет за автентичното произведение на Михаил Шекерджиев и Константин Георгиев – бойният марш на 23-ти пехотен Шипченски полк. За пръв път този химн е бил изпълнен на Рибарския площад в Охрид през 1916г.  Командирът на полка се разплакал, защото в песента е описан целия път на полка от началото на Първата световна война.

През Социализма обаче химнът е пригоден за звучи в услуга на Варшавския договор. В текста се появява партията, която води победния армейски строй. Редакцията, а на места и пълната подмяна на текстовете с идеологическа цел, оставя в заблуда неедно поколение. Популярната „Партизан за бой се стяга“ също е била боен химн,написан от Кирил Христов -  „Идем, идем, сган проклета! Виж, тракийските полета“

„Тука който дойде, той пише. След като музиката е написана, най-лесно се краде върху нея“, обобщи Узунов и допълни: „И ние трябва да тръгнем да събираме отначало, защото паметта ни е на парчета. Това е един опит да започвам да ги лепим. Аз не мисля че това ще е последния диск, който ще направим, защото много песни си заслужават да бъдат изпълнени наново“.

С десетилетия музикалната памет на бойните маршове от времето на Третото българско царство е системно унищожавана, коментира той. Където спомените са били по-силни, например „Шуми Марица“, е съществувала забрана за изпълнението им.

Химнът на ВМРО „Изгрей, зора на свободата“ е създаден от композитора Александър Морфов в изблик на отчаяние. Той е бил в журито за избор на подходяща песен, но никое предложение не му харесало и той нахвърлял идеите си на нотния лист.

Красимир Узунов има идея да реставрира не само изгубените в историята автентични български бойни маршове, но и сигналите за атака и отбой. Оказало се, че днес няма тръбач, който да знае как звучат и се наложило се останалите живи ветерани да тананикат спомените си


Прочети цялата публикация