БНР | 06.05.2018 10:29:39 | 306

Новаков: Ще има сериозни проблеми пред намаляването на европарите за кохезия и за селско стопанство, аз ще ги създам


Имаме нужда от малко повече оптимизъм. Ще има сериозни проблеми пред това да бъдат намалени значително европарите за кохезия и за селско стопанство в следващия програмен период. Знам, защото аз ще създам част от тези проблеми

Това каза за предаването „Неделя 150“ по „Хоризонт“ евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, който си пожела „да продължим да печелим битките и да започнем да печелим войните“. 

Част от програмата „Свързана Европа“ ще заделя пари за изграждане на инфраструктура, която да спомага военната мобилизация при нужда, така че държавата ще разполага с 6,5 милиарда евро за ремонти и изграждане на пътища там, където би се наложило мобилизиране на военна техника, съобщи той.

Фронтекс в момента разполага с 1400 служители. Новаков сподели, че ще подкрепи предложението за увеличаване на средствата за агенцията и щата ѝ до 10 000 служители, от което би била облагодетелствана и България като външна граница на Европейския съюз.

Общата селскостопанска политика, към момента, е най-голямото перо в Европейския бюджет и за нея се заделят над 40% от европейския бюджет. Франция се противопоставя най-остро на намаляването на средствата

Новаков сподели, че има желание да спомогне отново да заработи летището в Русе, което е „поразително добре запазено“. Той сподели, че инвестициите в инфраструктура, които бяха заложени като приоритет от Борисов, вече дават плодове.

„Само преди няколко дни ЕП доклада ми, с което, за пръв път се отличават три български проекта като образци за това как трябва да се инвестират европейски пари, не само защото технически е изпълнено добре или процедурата е спазена, а защото има смисъл от изграждането на такъв проект. Най големите индустриални мощности са по протежението на АМ „Тракия“ и то се вижда. Ако успеем да направим това и по АМ „Хемус“, и по от Русе до Велико Търново, и по продължението на река Дунав, която сама по себе си е транспортен коридор, инвеститорите съм сигурен, че сами ще намерят пътя към България“

Новаков е категоричен, че при разговорите си с Европейски политици е постигнал разбиране, че политиката за кохезията е от изключителна важност:

Това не е толкова опростена бакалийска сметка на вноски и получаване на средства от фондовете. Когато с европейски пари се инвестира в България, например за изграждане на моста Видин-Калафат, по него не минават само българи и румънци. Това има отношение и към френската, и към немската, и към белгийската икономика. Често, когато изграждаме например високоскоростни ЖП – линии, по тях се движат немски влакове, просто щото има хубави. Когато обновяваме болницата, вътре е пълно с холандска и с френска техника… Тези пари остават в европейската икономика и не са даром, не потъват тук. Те спомагат за това включително в големите държави като Германия, Франция, Белгия - големите долари – да живеят по-добре“.

Евродепутатът е противник на идеята за обвързването на европейските фондове с върховенството на закона и спазването му в различните страни, макар адресат на тези предложения да не е България. Според него „изключително справедливата кауза за това да се налага върховенство на закона се използва като прикритие за това изпълнението и на някои други политически цели“.

Той заяви, че подкрепя това ЕК да налага върховенството на закона във всяка държава-членка, но не и да превръща еврофондовете в инструмент „за превъзпитание, за наказание, за поощрение“ :

„Те създадени за подкрепа на държавите-членки, ако имат изоставащи региони. Как като спрем парите за фермерите ще превъзпиташ някого. Кмета ли ще стреснеш? Ще накажеш хората! Как можеш заради думи на един или друг министър ще спреш парите на две общини за изграждане на водопровод? Хората какво са виновни за това, че някой има неразумно политическо поведение?! Трябва да се използват всички други средства, ама не е да се наказва населението“.

Антоанета Барес – изпълнителен директор на Националната компания „Индустриални зони“ изтъкна, че компанията не работи по европейски проекти, но се занимава с изграждане на инфраструктура в съществуващите терени и подпомагане на инвеститорите в изграждане на такава на местата, където са избрали да направят своята инвестиция.

„Основният проблем в последните месеци, който изпревари и инфраструктурата и местоположението, когато се прави избор за инвестиция, това е липсата на работна ръка. Бих насърчила инвеститорите да използват иновациите. Това е начин за преодоляване на липсата на достатъчно работна ръка“.

Агенцията има програма за работа с университетите и средните училища, в която партнира със СУ, УНСС, НБУ, Русенски университет и други. Първото училище, насочено към дуалното обучение като партньор в проекта е в София – ПГТЕ „Хенри Форд“ :

„Важно е децата да бъдат насочвани към различни специалности, към това, което могат, което би представлявало интерес за тях. Отмина времето, в което всички ставахме икономисти и юристи“.

Когато дойде инвеститор с интереси в дадена сфера Агенцията го насочва към район в страната, който има училища или университети, които подготвят такива кадри, обясни Барес. Най-лошата реклама за страната би била напускането на чуждестранни инвеститори, а най-добрата, увеличаване на инвестициите от вече дошлите инвеститори, коментира тя.

Всеки кмет прави всичко възможно да привлече инвестицията в своя регион, но административната тежест продължава да е огромна, коментира Барес. Андрей

Новаков допълни в икономическа зона „Тракия“ хората вече търсят още земи, за да разрастват производствените си мощности.

„По отношение на управлението на европейските средства, ние сме една от първите държави, в които можеш да подадеш, отчетеш, следиш европейски проект изцяло онлайн, без един хартиен лист. В това отношение имаме прогрес. Виждате и последния импулс за развитие на електронното правителство“, каза Новаков но предупреди, че хората, които стоят зад гишетата в администрацията „проявяват изключителен инат по отношение на придобиването на нови знания и умения и работа с техника“.

Барес отчете, че Агенцията има „доста сериозен механизъм“ за проверка и гаранции, за да се избегне спекулата с продажба на държавна земя. Засега е заведено само едно дело срещу инвеститор за връщане на земя, защото не е изградил инвестицията си в срок.

Новаков успокои инвеститорите, че България ще може да разчита на евросредства за развитие на инфраструктурата си поне в настоящия си размер, ако не и по-голям.


Прочети цялата публикация