БНР | 07.05.2018 11:54:40 | 114

Кметове на общините по Южното Черноморие се обявиха против готвените промени в Закона за шума


Становище против подготвените промени в Закона за шума изпратиха до Министерството на туризма и Министерството  здравеопазването кметове на общините по Южното Черноморие. Според тях, забраната за вдигане на шум след 23 часа ще засегне десетки заведения по крайбрежната ивица така и в курортните градчета. Министърът на туризма това заяви, че ще настоява за по-широко обществено обсъждане на новите изисквания. Депутатът от Обединените патриоти Християн Митев, който е участвал в изготвянето на законопроекта, твърди че промените няма да влязат в сила този туристически сезон

Промените предвиждат забрана за вдигането на шум в заведенията и жилищните квартали между 14 и 16 часа, както и от 23 до 8 часа сутринта. Новите изисквания най-вероятно ще влязат за обсъждане в НС след края на този туристически сезон заяви Митев. В момента, законопроектът е на етап „Обществени консултации и даване на предложения“. След това той ще бъде внесен в Министерския съвет и Народното събрание. Едва тогава ще започне обсъждането му на първо и второ четене. Предложения по новия закон ще могат да се правят, дори когато той бъде внесен в НС. Митев уточни, че Законът не засяга обществените мероприятия и концертите на открито. Предвидено е завишаване на санкциите за прекомерен шум -  от 500 до 1000 лв за физически лица и от 1000 до до 5000 за юридически, както и изземване на вещите, послужили за извършване на нарушението.

Кметовете на черноморски общини не одобряват и идеята да се наложи тотална забрана за шума. Кметът на Поморие Иван Алексиев коментира:

„Революционното предложение е съответните компетентни контролни органи да могат да изземват уредбите на заведенията, които нарушават нормата на шум. И кой ще ги взема? Естествено, пак кметовете.  С какво право ние ще отнемаме частна собственост? Това е несерозно! В Конституцията записано, жалко е че Конституцията е върховният закон, а никой не го спазва, че частната собственост е неприкосновена“.

Панайот Рейзи, кмет на община Созопол, сподели, че в черноморските градчета повечето къщи имат ресторанти и попита как хората ще изхранват семействата си, ако трябва да затварят в 23 ч.    

Собственикът на дискотека „Оксижен“ в курорта „Слънчев бряг“ е категоричен, че акция „Шум“, проведена от вицепремиера през 2017 година е била репресия срещу определени заведения. Сега  Данаил Петков изнася бизнеса си извън страната.

Промените в Закона е важно да бъдат подкрепени от туристическия бранш, коментира в Бургас Министърът на туризма Николина Ангелкова. Не трябва да се избързва с приемането, каза още тя.


Прочети цялата публикация